Obroża przeciw kleszczom

Obroża przeciw kleszczom – jak Foresto sprawdza się u nas?

5 (100%) Liczba ocen: 5

Obrożę przeciw kleszczom Foresto stosujemy u Ajrisz i Pandy już drugi rok. O samej obroży i jej działaniu pisaliśmy tutaj. W poniższym artykule podzielimy się spostrzeżeniami dotyczącymi jej skuteczności, prawidłowego stosowania oraz plusów i minusów.

Facebook
Polub nasz profil na Facebooku.

Klik www.facebook.com/AjriszZona

Plusy

  • Wysoka skuteczność – tylko jeden kleszcz u jednego z dwóch psów w ciągu 15 miesięcy. Co ważne, kleszcz nie był opity krwią i pozostawał wbity przez mniej niż 24 godziny zanim go wyjęliśmy.
  • Wygoda – jedna obroża na 7-8 miesięcy to dla nas dużo wygodniejsze rozwiązanie niż preparaty stosowane raz na 4 tygodnie.
  • Oszczędność – koszt jednej obroży dla psa powyżej 8 kg to ok. 90 zł na 7-8 miesięcy, czyli ok. 11-13 zł na miesiąc. To co najmniej dwa razy mniej niż w przypadku stosowanych wcześniej kropli spot-on.
  • Brak zapachu wyczuwalnego dla ludzi.

Minusy

  • Obroża musi być noszona cały czas – chociaż wydaje się to nie przeszkadzać psom, nie do końca możemy się przyzwyczaić, że mają ją założoną w domu i w czasie snu.
  • U Ajrisz pojawiło się lekkie wyłysienie od spodniej strony szyi w miejscu styku obroży ze skórą. Nie powiększa się jednak i nie występuje zaczerwienienie.
  • Konieczność częstych kontroli prawidłowego założenia obroży – Panda w czasie drapania się czy otrzepywania luzuje obrożę i co kilka dni trzeba ją dopasowywać. Podejrzewamy, że właśnie z tego powodu pojawił się u niej wbity kleszcz.

Obroża przeciw kleszczom – skuteczność po 15 miesiącach

Obroża spełniła nasze oczekiwania na co dzień oraz w czasie wakacyjnych wyjazdów. Szczególnie obawialiśmy się kleszczy na Mazurach, gdzie w ostatnich latach wzrosła liczba zakażeń boreliozą [1]. Jest to jeden z głównych regionów występowania kleszczy w Polsce [2]. Ajrisz i Panda przebywały tu w lesie, nad wodą i w przydomowym ogrodzie prawie cały dzień, jednak nie było problemów z kleszczami.

Obroża przeciw kleszczom
Obroża Foresto sprawdziła się u nas również w czasie wakacyjnych wędrówek m.in. w Puszczy Piskiej

W tym czasie znaleźliśmy tylko jednego wbitego kleszcza, u Pandy. Dla porównania, gdy używaliśmy kropli spot-on, w ciągu roku pojawiało się nawet kilka kleszczy opitych krwią. Obroża sprawdza się doskonale w ochronie przeciw pchłom, których nigdy nie zaobserwowaliśmy u naszych psów.

Obroża przeciw kleszczom – prawidłowe stosowanie

Co jakiś czas można usłyszeć, że psy łapią kleszcze mimo założonej obroży. Z naszych obserwacji wynika, że może wiązać się to z nieprawidłowym jej stosowaniem. W ulotce dołączonej do obroży znajdziemy szczegółową instrukcję [3]. Wybraliśmy kilka ważnych punktów, na które warto zwrócić uwagę.

  • Obroża powinna być dopasowana do szyi psa i ściśle do niej przylegać – przed założeniem należy upewnić się, że są usunięte wszystkie plastikowe elementy łączące; obrożę należy dopasować nie za ciasno (tak, aby było możliwe wsunięcie pod nią dwóch palców) oraz dociąć odpowiednio do obwodu szyi psa; należy też co jakiś czas sprawdzać, czy się nie poluźniła.
  • Obroża powinna być noszona przez psa nieprzerwanie przez 7-8 miesięcy – nie należy ściągać jej w domu czy na noc i trzeba pamiętać o zamianie na nową, gdy zbliża się termin.
  • Należy unikać długotrwałej ekspozycji obroży na działanie wody oraz nadmiernego stosowania szamponu – Ajrisz i Panda wchodzą do wody już raczej sporadycznie i nie zanurzają się całe. Wydaje nam się, że ten punkt może być problematyczny dla opiekunów psów, które uwielbiają pływać i mają możliwość wchodzenia do wody na co dzień.
obroża przeciw kleszczom
Po lewej stronie: obroża założona za luźno, po prawej stronie: obroża dopasowana prawidłowo.

Według nas najważniejszą funkcją obroży jest zabicie kleszcza w szybkim czasie po jego wbiciu się i wypiciu krwi. Dzięki temu unikniemy zarażenia psa. Obroża nie zawsze odstraszy kleszcze tak, że w ogóle nie wejdą na psa. Bardzo ważne jest codzienne przeglądanie skóry czworonoga.

Gdzie kupić obrożę Foresto?

Obrożę Foresto kupisz w sklepie internetowym NaszeZoo.pl. Dla psów ważących ponad 8 kg przeznaczona jest obroża długości 70 cm dostępna tutaj. Psy o masie mniejszej niż 8 kg powinny otrzymać obrożę o długości 38 cm – znajdziesz ją  tutaj.

Obroża przeciw kleszczom
Obroża przeciw kleszczom Foresto dla psów powyżej 8 kg.
Obroża przeciw kleszczom
Obroża przeciw kleszczom Foresto dla psów powyżej 8 kg.

Źródła:

[1] olsztyn.tvp.pl/3018947/grozne-kleszcze-w-regionie-przybywa-przypadkow-boreliozy, [2] www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,sezon-na-kleszcza,artykul,1609377.html, [3] weterynaria.bayer.com.pl/pl/zwierzeta-towarzyszace/koty/foresto-obroza-dla-kotow-i-malych-psow

Wpis powstał we współpracy z NaszeZoo.pl


©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.


 

Podziel się z innymi miłośnikami psów

Zobacz też:

4 przemyślenia nt. „Obroża przeciw kleszczom – jak Foresto sprawdza się u nas?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiednią liczbę *