30 faktów o nas

30 faktów o nas

Uwaga, obecnie nie przyjmujemy nowych rezerwacji na domową opiekę nad psami.

Na pewno chcesz bliżej nas poznać zanim zdecydujesz się powierzyć nam opiekę nad Twoim czworonożnym przyjacielem. Poznaj 30 faktów o nas i jedną ciekawostkę na koniec.

 1. Najwięcej naszych podopiecznych jest kundelkami (1/3) oraz retrieverami (1/4 – golden retriever, labrador retriever, flat coated retriever, Nova Scotia duck tolling retriever), a wśród reszty są takie rasy jak doberman, owczarek niemiecki, whippet, basset hound, chow chow, amerykański staffordshire terier, staffordshire bull terrier, Jack Russell terrier, York Shire terrier, duży szwajcarski pies pasterski, buldog francuski i pudel miniaturowy, a także labradoodle.
 2. Nasz najczęstszy gość spędził u nas ponad jedną trzecią roku.
 3. Tylko jeden z naszych podopiecznych nie był w ogóle zainteresowany spaniem w łóżku.
 4. Mamy 17 ulubionych tras spacerowych na Śląsku, w które zabieramy naszych podopiecznych.
  Ajrisz odpoczywa nad wodą
 5. Nasz najmłodszy podopieczny miał 4 miesiące, a najstarszy ponad 15 lat.
 6. Nasi podopieczni najczęściej nie zauważają wyjścia swoich właścicieli z naszego domu. Te psy, które to zauważają, to przeważnie psy niedawno adoptowane ze schroniska lub z ulicy, jednak już po jednym dniu doskonale się aklimatyzują.
 7. Psy są obecne w naszym życiu od ponad 20 lat.
 8. Naszym ulubionym miejscem na wakacje z psem jest polskie wybrzeże Bałtyku.
  Ajrisz i Panda na wakacjach 2017 r.
 9. Z naszymi podopiecznymi zdobyliśmy m.in. Pilsko i Szyndzielnię.
  Roni na Pilsku
 10. Największa ilość psów, którymi opiekowaliśmy się jednocześnie to 5 (Ajrisz, Panda i troje gości) i wszystkie jednocześnie spały z nami w łóżku.
 11. Nasi podopieczni szybko uczą się rozpoznawać naszych sąsiadów. Jeśli już szczekają na poruszające za drzwiami osoby, to tylko na obce.
 12. Odbyliśmy szkolenie z pierwszej pomocy przedweterynaryjnej dla psów, regularnie bierzemy też udział w szkoleniach dotyczących behawioryzmu i szkolenia psów.
 13. Ajrisz uczestniczyła w zajęciach z psiego przedszkola, później odwiedziliśmy wiele szkół, jednak zdecydowaliśmy się na samodzielne szkolenie (co całkiem nieźle nam poszło, podobnie jak w przypadku Pandy).
 14. Ajrisz chętnie uczyła się sztuczek za pomocą klikera. Opanowała m.in. ściąganie skarpetek, rozpinanie zamka błyskawicznego bluzy, rewirowanie, slalom, cofanie się, piątkę, dziesiątkę, targetowanie nosem, turlanie się, wchodzenie do małej miski i inne.
 15. Niektórzy nasi podopieczni przed pierwszym pobytem u nas poznają się z nami nawet pół roku wcześniej.
 16. Nasz najmniejszy podopieczny ważył 2 kg, najcięższy – 45 kg.
 17. Nasi podopieczni przyjeżdżali do nas z różnych rejonów Polski, położonych nawet ponad 300 km od nas oraz zza granicy.
 18. Jeden z naszych podopiecznych brał z nami udział w biegu na rzecz katowickiego Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, za co zdobył medal razem z naszą Pandą w 2017 r. Drugi nasz podopieczny powtórzył ten wyczyn w kolejnym roku.
  Bajka i Panda po dotarciu na metę
 19. Kilkoro naszych podopiecznych nie znało języka polskiego, ani angielskiego. Ton i gesty są jednak rozpoznawalne przez wszystkie psy.
 20. Wśród naszych podopiecznych zdarzają się wyjątkowe sympatie. Dobierają się w „pary” z Ajrisz lub Pandą i tak spędzają czas bawiąc się. Nawet tylko wspólnie chodzą na balkon i obserwują okolicę z jednego miejsca, głowa nad głową.
 21. Robiliśmy dwa podejścia do dogtrekkingu – na razie wolimy spacery indywidualne, ale całkiem możliwe, że kiedyś polubimy ten sport.
 22. Kochamy fotografować, oczywiście przede wszystkim psy!
  Richie
 23. Nie akceptujemy kolczatek, zostawiania psa pod sklepem, dokarmiania psów resztami ze stołu, puszczania bez smyczy psów, które nie są oznakowane (zwłaszcza adresówką).
 24. Jeden z naszych podopiecznych obchodził z nami swoje pierwsze urodziny – był tort i czapeczki.
  Pierwsze urodziny Richiego
 25. Podopieczni, którzy wracają do nas częściej, od razu idą po swoją ulubioną zabawkę – doskonale pamiętają, gdzie jest schowana.
 26. Jednym z największych wyzwań był podopieczny, który ze względu na swoją przeszłość bał się powierzchni odbijających światło (wliczając w to panele podłogowe) – dla niego wyłożyliśmy mieszkanie dywanikami i dostosowaliśmy trasę spacerową.
 27. Naszych podopiecznych karmimy dietą surową, karmą suchą i gotowaną. Czasami pieczemy domowe psie smakołyki.
  Domowe psie smakołyki dla naszych podopiecznych
  Domowe psie smakołyki dla naszych podopiecznych
 28. Zorganizowaliśmy około 20 spotkań z psami, na które przychodziło nawet ponad 30 psów.
  Spotkanie na wybiegu dla psów w Parku Śląskim
 29. Prowadziliśmy dom tymczasowy dla psów. Jeden z naszych podopiecznych został z nami na zawsze.
 30. Poza psami w domu mamy kraba tęczowego Davy, który obchodzi w tym roku czwarte urodziny.
Krab Davy 4 lata temu

Co znaczy nazwa AjriszZona?

Ajrisz to oczywiście imię naszej suczki, od której wszystko się zaczęło. Jej pierwsze imię to Irish Coffee, skrócone później do Irish i w końcu w obecnej postaci Ajrisz (dla ułatwienia pisowni w licznych klinikach, które wtedy odwiedzaliśmy).

A skąd Zona? Pewnie każdy miłośnik psów śpiewając piosenki zastępuje niektóre słowa imieniem swojego czworonoga. Nie inaczej było w naszym przypadku – imię Ajrisz pojawiło się w pewnej piosnce, dalej szło „Tu jest nasza Zona…” i tak powstała AjriszZona.

Zona, czyli strefa, w logo wyznaczona jest fioletem dookoła psiej łapy. Kolor ten też nie jest przypadkowy. W fiolecie Ajrisz jest wyjątkowo do twarzy .


Zdjęcia ©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.

.

5 (100%) Liczba ocen: 7
Podziel się z innymi miłośnikami psów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiednią liczbę *