Jakiś czas temu stanęłam przed wyborem nowego sprzętu i brałam pod uwagę Canona 6D Mark II i R6. Dlaczego zdecydowałam się na 6D Mark II i nie przekonał mnie R6? Jak po ponad roku użytkowania sprawdza mi się 6D Mark II w fotografii psów?

Zacznijmy od powodów, dla których potrzebowałam kupić nowy aparat fotograficzny.

Dlaczego chciałam zmienić body?

Psie sesje wykonywałam od około 2 lat Canonem 700D. Wcześniej w trakcie spacerów z moimi psami korzystałam z Canona 500D i hybrydowych Lumixów Panasonica. Z pomocą 700D stworzyłam wiele pięknych zdjęć psów, jak np. Diego w paprociach (poniżej). Lumixem wykonałam zdjęcie, które otrzymało 4. wyróżnienie w Polsce w Wiki Lubi Przyrodę. Czytaj więcej >>

To były dobre sprzęty dla początkującego fotografa, nie tylko psów!

Fotografia psów

W pewnym momencie 700D przestał mi jednak wystarczać. W pracy dla klientów potrzebowałam większej rozdzielczości. Brakowało mi także bardziej łagodnych przejść tonalnych.

Pod względem rozdzielczości 6D Mark II był dla mnie strzałem w dziesiątkę. W Canonie 700D RAWy na dłuższym boku mają 5184 px i 6240 px w 6D Mark II robił różnicę (w R6 jest to 5472 px).

Canon 6D Mark II i Canon R6 – co jeszcze zaważyło o wyborze?

Istotną kwestią była cena. W czasie gdy kupowałam 6D Mark II, R6 był prawie dwa razy droższy (ok. 11 000 zł R6 i ok. 6 000 zł 6D Mark II).

Jestem zwolenniczką minimalizmu i kupowania nowego sprzętu tylko wtedy, gdy jest odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby.

Różnicę w cenie wolałam zainwestować m. in. w obiektyw, który wtedy był mi potrzebny.

Oczywiście w wielu testach dostępnych w Internecie Canon R6 wypada lepiej niż Canon 6D Mark II. Ma kilka cech istotnych w fotografii psów – szybsze zdjęcia seryjne, krótszy czas otwarcia migawki, więcej punktów ostrości i większe wartości ISO. Tylko czy było mi to potrzebne i warte różnicy w cenie?

Nie specjalizuję się w zdjęciach sportowych czy wystawowych i zupełnie nie chciałam się rozwijać w tym kierunku. Uznałam, że takie parametry nie są mi potrzebne. Po ponad roku użytkowania 6D Mark II nadal mam takie samo zdanie. Czy kiedyś je zmienię? Bardzo możliwe!

Dlaczego w ogóle myślałam o 6D Mark II? Poza parametrami, które mi odpowiadały, właśnie tym sprzętem zostało wykonanych wiele zdjęć, które wówczas mnie inspirowały (i w większości przypadków nie przedstawiały psów, ani nawet zwierząt!). Inne były zrobione sprzętem o wiele lepszym i wielokrotnie droższym, ale 6D Mark II wydawał mi się wystarczający i optymalny biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości. I to potwierdza się dzisiaj w mojej praktyce.

Kolejnym czynnikiem była większa liczba punktów ostrości w 6D Mark II w porównaniu do moich poprzednich body.

Nie bez znaczenia była odporność na wodę i zabrudzenia (co jest istotne w czasie sesji z psami w plenerze).

6D Mark II po ponad roku użytkowania

6D Mark II spełnia moje oczekiwania. Duża rozdzielczość, dobra jakość zdjęć nawet przy wysokim ISO i wygodne ustawianie punku ostrości na dotykowym ekranie (wraz ze śledzeniem obiektu) – to jego zalety, które doceniam na co dzień. Do tego pięknie rozmywa tło (zwłaszcza w połączeniu z 85 mm f/1.8 Canona – jak na poniższym zdjęciu Paco w śniegu).

fotografia psów

Czy 6D Mark II jest odpowiedni do fotografii psów? W połączeniu z odpowiednimi obiektywami jak najbardziej tak Oceńcie sami oglądając zdjęcia nim wykonane w moim portfolio tutaj >>

W tym roku większość moich kursantów na warsztaty fotografii psów przychodzi z R6 i też nie raz miałam okazję nim fotografować psy. Moje pierwsze wrażenie, to mały i lekki aparat o dużych możliwościach. Nie ukrywam, że dużo lepiej w dłoni leży mi 6D Mark II i być może to kwestia przyzwyczajenia. Nie miałam jeszcze okazji wykorzystać w pełni potencjału R6 i mam nadzieję, że niedługo to się zmieni.

Canon 6D Mark II a Canon R6 – co wybrać? Czym się różnią?

Na koniec wstawiam linki, gdzie znajdziecie szczegółowe porównanie Canon EOS 6D Mark II z Canon EOS R6:

  • https://versus.com/pl/canon-eos-6d-mark-ii-vs-canon-eos-r6
  • https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-EOS-6D-Mark-II-versus-Canon-EOS-R6___1170_1354
  • https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-R6-vs-Canon-EOS-6D-Mark-II
  • https://www.imaging-resource.com/cameras/canon/6d-mark-ii/vs/canon/r6/

Masz pytania? Chcesz podzielić się opinią? Napisz w komentarzu lub wyślij wiadomość

tina.fotografiapsow@gmail.com

Instagram: @tina_fotografia_psow

Jeśli spodobał Ci się mój artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej, to zajrzyj też tutaj:


tina fotograf psow ktowice O autorze

Mam na imię Tina i zapraszam Cię do magicznego świata fotografii psów. Psy fotografuję od 2007 roku. Zdjęcia robione na co dzień moim ukochanym Ajrisz [*] i Pandzie [*] rozwinęły się w pasję do fotografii psów.

Psie sesje, które wykonuję od 2018 roku, pozwalają mi ją realizować i rozwijać.

Zanim zaczęłam zajmować się fotografią psów, brałam udział w tworzeniu warsztatów fotograficznych i sesji zdjęciowych ludzi.

Czytaj dalej >>


Obserwuj mnie na Instagramie


Autor: AjriszZona.pl | Data publikacji: 30 czerwca 2022 | Aktualizacja: 30 czerwca 2022 | Kategoria: Psie sesje | ©AjriszZona.pl. Zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Autorem zdjęć ze mną jest Anna Rzeszowska, facebook.com/AnnaRzeszowskaFotografia oraz Katie Moon www.katiemoon.pl (zdjęcia zimowe).

5/5 - (2 głosy / głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *