Pamiętniki Ajrisz #03 Po sterylizacji

Pamiętniki Ajrisz #03

13 lipca 2007 r. Po sterylizacji

Ajrisz doszła już do siebie, przynajmniej psychicznie. Po paru dniach niejedzenia nie schudła tak jak się spodziewałam. Wręcz przeciwnie, przytyła kilogram i waży teraz 29 kg.

Nie musi już nosić fartuszka, gdy nie jest sama, z czego się bardzo ucieszyła. Ostatnio, gdy niosłam świeżo wyprany fartuszek, zaczęła się wycofywać i cicho pomrukiwać. Pokazywała mi, jak bardzo nie chce go nosić.

Ajrisz odzyskała apetyt, a nawet mam wrażenie, że apetyt powiększył się jej. Jedzenie znika z miski, a Ajrisz przychodzi do mnie i patrzy prosząco. Może dlatego psy tyją po sterylizacji, bo wielu opiekunów nie potrafi się oprzeć temu spojrzeniu? Mi na razie udaje się.

Ajrisz po swojemu goni naszego kota, Lunę. Luna nie potrafi bawić się po psiemu i Ajrisz jeszcze tego nie rozumie.

Najtrudniej jest na spacerach

Nie mogę puścić jej ze smyczy. Nie może nawet na smyczy poszaleć z kolegami. Wolę na razie nie podchodzić do nich. Boję się o brzuszek Ajrisz. Patrzy więc na nich z daleka i rozpłaszcza się na ziemi. Piszczy, szczeka, płacze i krzyczy, żeby do niej przyszli. Czasami przychodzą, ale jeszcze nie powinni.

Cieszę się, że najgorsze za nami

Nic nie przypominało opisów osób, które przeszły przez to ze swoimi psami. Ajrisz nie wyszła następnego dnia na spacer. Nie wyszła też na drugi dzień, ani nawet trzeciego dnia. Załatwiała się leżąc na plecach. A jej spojrzenie…

Nie wracamy do tego. Widzę przed sobą uśmiech z różowym językiem, powiewające uszy w biegu i niekończące machanie ogonka.

Dlaczego tak wcześnie?

Ajrisz nie musiała być tak wcześnie wysterylizowana, to była nasza decyzja. Przygotowując się do zabiegu odwiedziłam wiele lecznic i rozmawiałam z różnymi weterynarzami.

Czytałam też publikacje na ten temat. Coraz częściej się mówi o większych korzyściach z przeprowadzenia zabiegu przed pierwszą cieczką (Ajrisz ma teraz nieco ponad 7 miesięcy). W Stanach Zjednoczonych jest to powszechny zabieg wykonywany już w wieku 8 tygodni.

Był za tym również weterynarz, którego darzę największym zaufaniem, między innymi dlatego, że jako jedyny postawił diagnozę i podjął działania dzięki którym Ajrisz coraz mniej kuleje.

Sterylizacja przed pierwszą cieczką

Korzyścią z tak wczesnej sterylizacji miało być m.in. zredukowanie do dziesiątych części procenta ryzyka nowotworu gruczołu mlekowego. Weterynarz mówił również, że nie „uruchomią się” jeszcze jajniki i cały cykl hormonalny.

Zmniejszy się ryzyko wystąpienia ciąż urojonych, które podobno pojawiają się później nawet u wysterylizowanych suk. Wspomniał oczywiście o zwiększonym ryzyku nietrzymania moczu, które i tak istnieje po każdej sterylizacji.

Za tydzień w środę idziemy na ściągnięcie szwów. W najbliższą sobotę wyjeżdżamy na nasze pierwsze wspólne wakacje!

Ciąg dalszy nastąpi…


Blog AjriszZona.pl powstał prawie 10 lat temu na forum Dogomania. com w formie fotobloga. W „Pamiętnikach Ajrisz” wspominam nasze pierwsze tygodnie i miesiące z Ajrisz z postów i zdjęć zebranych z Dogomanii.


©AjriszZona.pl. Artykuł i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie artykułu i zdjęć w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.

.

Podziel się z innymi miłośnikami psów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.