jak fotografować psy, jak fotografować psy w ruchuJak fotografować psy, uchwycić ich piękne portrety, a także ostre zdjęcia w ruchu? Na początku może wydawać się to niełatwe, jednak konkretne wskazówki i praktyka pomogą Ci nauczyć się robić piękne zdjęcia psów!

Jak fotografować psy? 4 wskazówki

Gdybym miała opisać to w czterech punktach, to byłyby to:

  1. Tryb manualny, dzięki któremu będziemy mieć pełną kontrolę nad zdjęciem.
  2. Krótki czas naświetlania i autofocus – większość psów jest prawie cały czas w ruchu i dzięki takim ustawieniom uzyskamy ostre zdjęcie.
  3. Perspektywa z poziomu psa – czyli najczęściej z poziomu ziemi lub trochę powyżej gdyż pozwala to uchwycić naturalne proporcje psa.
  4. Komfort psa przede wszystkim – niezwykle ważne jest, aby sesja była dla psa przyjaznym doświadczeniem. Aby tak było, unikajmy jego zmęczenia, znudzenia, czy obaw. Dbajmy o dobre samopoczucie, skupienie i kontakt z człowiekiem. Pamiętajmy o nagrodach i przerwach na odpoczynek!

Jak fotografować psy? Piękne portrety

W portrecie zwracam szczególną uwagę na to, aby ostrość była ustawiona na oczach psa i aby oczy były dobrze widoczne i oświetlone. Autofocus lubi uciekać na nos lub inne bliższe nam obiekty, dlatego warto pilnować tego w czasie robienia zdjęć. Oglądaj zrobione zdjęcia i koryguj je w czasie sesji.

W portrecie ważna jest nie tylko  dobra kompozycja, ale też historia i osobowość psa. Pokażmy ją na zdjęciu! Odpowiedz sobie na pytania co jest charakterystyczne dla psa, jakie aktywności lubi.  Aby uzyskać piękny efekt, warto wcześniej zaplanować sesję zdjęciową z psem, w tym jej temat, kadry, miejsce i porę dnia.

Moją ulubioną porą na zdjęcia portretowe jest złota godzina, która daje wyjątkowe delikatne światło i pozwala pięknie obrysować sierść psa promieniami zachodzącego słońca. W zaplanowaniu takiej pory pomoże Ci np. kalkulator na stronie jekophoto.eu >>

Piękne portrety to często te, na których pies ma skupioną uwagę. Aby skupić uwagę psa warto go trochę lepiej poznać. Nie każdy pies zwróci uwagę na piszczącą piłkę czy smakołyk. Często pomocne są różnorodne dźwięki, poruszające się przedmioty i ludzie oraz interesujący zapach.

jak fotografować psy

Tak jak wspomniałam wcześniej, pies najlepiej prezentuje się na zdjęciach gdy czuje się komfortowo i nie jest zmęczony. Dlatego przed sesją warto zadbać o jego odpowiednie przygotowanie. Czytaj więcej: Jak przygotować się do sesji zdjęciowej z psem >>

Jak fotografować psy w ruchu?

Dzięki zastosowaniu jeszcze krótkiego czasu naświetlania (np. 1/2000 s) zamrozimy ruch psa. Na co dzień stosuję tryb zdjęć seryjnych aby wybrać najbardziej korzystną fazę biegu. Do zdjęć psów w ruchu wybieram porę dnia z mocniejszym światłem (w odróżnieniu od sesji portretowych wykonywanych przed zachodem słońca).

Na zdjęciach psów w ruchu uwielbiam elementy, które go podkreślają, takie jak śnieg i piasek – jak na zdjęciach poniżej.

jak fotografować psy w ruchu

jak fotografować psy w ruchu

W zdjęciach psów w ruchu ważny istotny jest tryb autofocusa dla obiektów ruchomych. Pozwala on śledzić ruch i wykonać ostre zdjęcia. W przypadku np. Canona będzie to AI Servo AF.

Do zdjęć psów w ruchu najczęściej stosuję dłuższą ogniskową (teleobiektyw 70-200 mm). Biegający pies jest zwykle w większej odległości ode mnie i taka ogniskowa pozwala przybliżyć psa i wypełnić kadr.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Sama znajomość teorii nie wystarczy! W fotografii psów bardzo ważna jest praktyka, dlatego zachęcam Cię do ćwiczeń, poznawania swojego aparatu i częstego wykonywania zdjęć.

Jak fotografować psy i edytować zdjęcia? Dowiedz się więcej w czasie indywidualnej konsultacji online!

Nie wiesz na czym polega tryb manualny i jak ustawić aparat? Masz problem z zaplanowaniem sesji zdjęciowej z psem aby osiągnąć zamierzony efekt? Chcesz dowiedzieć się jak rozmyć tło i zrobić ostre zdjęcie? Potrzebujesz wskazówek jak fotografować psy i edytować zdjęcia?

Uzyskaj pomoc w czasie indywidualnej konsultacji z doświadczonym fotografem psów. W trakcie spotkania online odpowiem na Twoje pytania, podzielę się doświadczeniem, podpowiem rozwiązania i kierunek działania. Więcej informacji o konsultacjach >>

Zapytaj o konsultację teraz!

tina.fotografiapsow@gmail.com

Instagram: @tina_fotografia_psow

O mnie

Mam na imię Tina i zapraszam Cię do magicznego świata fotografii psów. Stwórzmy razem piękne zdjęcia! Psy fotografuję od 2007 roku. Zdjęcia robione na co dzień moim ukochanym Ajrisz [*] i Pandzie [*] zmieniły się w pasję do fotografii psów. Zanim zaczęłam zajmować się fotografią psów, brałam udział w tworzeniu warsztatów fotograficznych i sesji zdjęciowych ludzi. Dowiedz się więcej o mnie >>

Odwiedź mój profil na Instagramie:

Więcej informacji


Autor: AjriszZona.pl | Data publikacji: 3 stycznia 2023 r. | Aktualizacja: 3 stycznia 2023 r. | Kategoria: Psie sesje | ©AjriszZona.pl. Zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi.

4.7/5 - (12 głosy / głosów)
.