Spacery z psem nad Zalewem Sosina

Spacery z psem nad Zalewem Sosina w Jaworznie

Na spacer z psem polecamy malowniczą ścieżkę dookoła Zalewu Sosina w Jaworznie, która biegnie przez lasy i łąki. Trasa ma długość ok. 6,3 km i spacerowym tempem można ją pokonać w półtorej godziny. Z psem można tu spacerować poza strzeżonym kąpieliskiem i piaszczystymi plażami Ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego Sosina.

POLECAMY: Artystyczna fotografia psów – AjriszZona.pl (gdy nie spacerujemy, to fotografujemy – oczywiście psy!)

Zalew Sosina jest zbiornikiem sztucznym o powierzchni 50 ha. Otoczony jest zielenią, a na jego środku znajduje się wyspa z rezerwatem ptactwa wodnego. Woda w zalewie posiada drugą klasę czystości [1].

Trasy i atrakcje

Zalew można okrążyć z psem zielonym szlakiem. Po dotarciu na parking należy minąć kąpielisko z piaszczystą plażą i miejscami do grillowania. Zgodnie z regulaminem OWR Sosina “zabrania się przebywania z psami na terenie kąpieliska strzeżonego oraz w obrębie plaż piaszczystych” [2].

Następnie drogą asfaltową dochodzi się do tablicy informacyjnej na skrzyżowaniu szlaków. Dalej ścieżka prowadzi przez las, a po minięciu OWR Sosina, przez tereny łąkowo-leśne nad samą wodą. Wczesną wiosną jest miejscami jest błotnista i niełatwa do przejścia. Po okrążeniu sporej części zbiornika droga ponownie robi się asfaltowa i biegnie przy boiskach i zabudowaniach.

Poza sezonem jest tu dość pusto. Czynne są budki z kawą i lodami w rejonie parkingów.

Obecnie planowana jest budowa m.in. pomostów dla wędkarzy, ścieżek rowerowych i zespołów obiektów sportowych oraz oczyszczenie zbiornika [3].

Dojazd i parkowanie

Na spacer można dojechać od strony Gościńca Wodnik Jaworzno. Po minięciu budek gastronomicznych dociera się na parking przy piaszczystej plaży, który poza sezonem jest bezpłatny.

Spacery z psem nad Zalewem Sosina – galeria zdjęć

Spacery z psem nad Zalewem Sosina

Spacery z psem nad Zalewem Sosina

Spacery z psem nad Zalewem Sosina

Spacery z psem nad Zalewem Sosina

Spacery z psem nad Zalewem Sosina

Zobacz też:

Źródła:

[1] pl.wikipedia.org

[2] www.katowice.pzw.org.pl/cms/9120/_zbiornik_sosina_regulamin

[3] www.jaw.pl/2018/03/nowa-sosina-wedkarskie-lowisko-czy-kapielisko


Zdjęcia ©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.


5/5 - (3 głosy / głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *