Zebraliśmy kilka pomysłów na jednodniową lub weekendową wycieczkę z psem w Beskidy, spisanych na podstawie naszych podróży. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu inspiracje do własnych tras – od łatwych ścieżek spacerowych po bardziej wymagające, dla aktywnych psów i opiekunów. Zachęcamy też do podzielenia w komentarzach Twoimi ulubionymi miejscami na spacer i nad wodę z psem w Beskidach!
Na końcu artykułu znajdziesz też wpisy z pomysłami na spacer z psem w Beskidach opisane na Waszych blogach i profilach.
POLECAMY: Artystyczna fotografia psów Katowice, Śląsk – AjriszZona.pl (gdy nie spacerujemy, to fotografujemy – oczywiście psy!)
Spis treści:
- Pilsko i Hala Miziowa z psem
- Szyndzielnia i Klimczok z psem (z wjazdem kolejką linową)
- Istebna z psem – świerki istebniańskie, spacer nad Olzą i Złoty Groń
- Dolina Zimnika
- Leskowiec, Góra Żar i Sola
- Ścieżka spacerowa Ustroń – Wisła
- Cisownica
- Kozia Góra, Schronisko Stefanka
- Gdzie nad wodę z psem w Beskidach?
- Beskidy z psem – Wasze pomysły
Zobacz też na blogu:
Pilsko i Hala Miziowa z psem
Pilsko (1557 m n.p.m.) – po Babiej Górze drugi pod względem wysokości szczyt w Beskidzie Żywieckim – jest wspaniałym miejscem na aktywny wypoczynek z psem. Nasza trasa, rozpoczynająca się przy parkingu przy Smerku, miała długość 15 km i zajęła nam około 8 godzin. Nadaje się więc na jednodniowy wyjazd, jednak warto zatrzymać się tu na dłużej. Polecamy nocleg z psem w schronisku na Hali Miziowej i wejście na Pilsko na wschód słońca, gdzie czeka nas cudowny widok na Babią Górę i Tatry! Właściwy szczyt Pilska znajduje się już po stronie słowackiej (pamiętaj o wymaganych dokumentach i chipie dla naszego czworonoga). Czytaj relację z trasy na psiPARK.pl z informacją o szlakach: Pilsko z psem (trasa i zdjęcia)
Wschód Słońca na Pilsku i widok na poranną Babią Górę w chmurach (kliknij w miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie).
Szyndzielnia i Klimczok z psem (z wjazdem kolejką linową)
Dość łatwa trasa z ładnymi widokami i przejazdem gondolową kolejką linową zajęła nam ok. 5 godzin (można trochę wydłużyć trasę i dojść do Magury, z której zdjęcie jest poniżej). Doskonale sprawdza się więc na jednodniową wycieczkę z psem w Beskidy. Warto przyjechać tu dość wcześnie rano, aby uniknąć długiego czekania na przejazd kolejką. W czasie przejazdu kolejką trzeba mieć przy sobie kaganiec dla psa. Do schroniska PTTK na Szyndzielni nie wejdziemy z psem (można zjeść na zewnątrz). Więcej informacji i zdjęć: Szyndzielnia i Klimczok z psem
Nasz artykuł o Szyndzielni z psem został wspomniany na blogu Makulscy.com, gdzie znajdziecie również inne trasy na spacer z psem w Beskidach.
Istebna: istebniańskie świerki, spacer nad Olzą i Złoty Groń
Jeśli będziecie kiedyś w Istebnej i lubicie leśne spacery, koniecznie przejdźcie się drogą do Wilcze. Rosną tu przepiękne świerki istebniańskie, osiągające wysokość do 60 m, unikatowe na skalę światową. Powstały ze skrzyżowania gatunków syberyjskich z alpejskimi. Droga – chociaż piękna i zachęcająca do robienia zdjęć – jest dość ruchliwa i trzeba uważać na samochody (zobacz zdjęcie KLIK). Nie jest to jedyne miejsce, gdzie rosną istebniańskie świerki i jeśli będziemy tu kiedyś znowu na dłużej, to z chęcią poszukamy kolejnych.
W Istebnej warto też przejść się ścieżką przyrodniczą nad Olzą, a także wpaść na kawę do przyjaznej psom restauracji przy wyciągu narciarskim na Złotym Groniu (710 m n.p.m.) – przepiękne widoki! Zobacz zdjęcie z tarasu KLIK.
Dolina Zimnika z psem
Przed przyjazdem tu czytaliśmy, że jest to miejsce dość mało znane i raczej bezludne. Na miejscu okazało się zupełnie inaczej, po godzinie 11. bardzo ciężko było zaparkować. Na szczęście, już kawałek od głównych parkingów znaleźliśmy ciszę i spokój. Dolinę Zimnika można przejść lasem bliżej wody (cudowne, chłodne powietrze!) oraz asfaltową ścieżką, bez ruchu samochodowego. Przez większość czasu wybieraliśmy drugą opcję, co jakiś czas podchodząc do wody, aby Panda mogła się w niej schłodzić. Pod drodze mijaliśmy miejsca piknikowe z zadaszonymi stołami i miejscami na ognisko. Dolina Zimnika okazała się miejscem bardzo przyjemnym na spokojny spacer łatwą, praktycznie płaską drogą, w sam raz dla psiego seniora (również w wózku). W sumie pokonaliśmy około 10 km w dwie strony. Mimo tablicy informacyjnej nie spotkaliśmy wilków, ani niedźwiedzi!
Wypad na weekend z psem w Beskidy – Leskowiec, Góra Żar i Sola
Weekendowy wypad rozpoczęliśmy od spaceru na Leskowiec. Droga – mało widokowa – prowadziła przez las, niebieskim szlakiem do schroniska PTTK (zakaz wstępu z psami) i czerwonym na szczyt, gdzie zastał nas wieczór z panoramą na Pilsko i Babią Górę. Następnego dnia wybraliśmy się na Górę Żar, która okazała się być miejscem przyjaznym dla psów – zarówno jeżeli chodzi o wstęp do restauracji oraz sklepu jak i przejazd szynową kolejką linową. Tutaj zastały nas cudowny widok, które warto zobaczyć na własne oczy! Na koniec psy zaliczyły kąpiel i odpoczynek nad Solą.
Ścieżka spacerowa Ustroń – Wisła
Łatwa ścieżka spacerowa z licznymi zejściami do wody zaczyna się Aleją Legionów przy parkingu przy ul. Armii Krajowej między rzeką Wisłą a Stacją Paliw A. Suszka w Ustroniu. Ścieżka biegnie do Wisły, skąd można wrócić tą samą trasą lub pociągiem do przystanku Ustroń Zdrój. Długość trasy w jedną stronę to ok. 13 km. Większość trasy biegnie leśną ścieżką, obok pensjonatów i domków letniskowych, a nieliczne fragmenty – wzdłuż drogi z ruchem samochodowym. Plusem jest dostępna lokalizacja (Ustroń – Wisła), sąsiedztwo wody, w której mogą zamoczyć się psy i ludzie oraz łatwa droga praktycznie bez różnicy wzniesień.
Cisownica
Jeśli będziesz w okolicach Ustronia i zechcesz odpocząć na chwilę z dala od tłumu turystów, to polecamy wybrać się na spacer do Cisownicy. Wieś położona jest niecałe 5 kilometrów od uzdrowiska, a szlaki spacerowe biegnące dookoła niej wzgórzami zachwycają widokami i spokojem. Na krótki wypad polecamy dojazd na parking przy szlaku spacerowym „Partyzanckim” i spacer między łąkami i pasącymi się krowami, aż po wzniesienie, z którego widać otaczające góry i wzniesienia oraz m.in. Hutę Trzyniecka (cz. Třinecké železárny) w Czechach. Obok wspominanego parkingu prowadzi też trasa na Małą Czantorię (45 minut) i Wielką Czantorię (1 h 45 minut). Jeśli będziesz mieć więcej czasu, to możesz wybrać się z psem na spacer szlakiem spacerowym „Cisownickim”, którego szczegółowy opis znajdziesz na stronie www.gol-ven.eu/cz/szlak-cisownicki.
Zobacz galerię zdjęć ze spaceru dookoła Cisownicy:
Jeśli jesteście z psem w okolicy Ustronia i lubicie odwiedzać parki dla psów, to warto odwiedzić wybieg dla psów w Ustroniu. Szczegółowy opis i lokalizację wybiegu znajdziesz na www.psiPARK.pl tutaj.
Kozia Góra, Schronisko Stefanka
Łatwa trasa, idealna na niedługą wycieczkę z psem – długość w obie strony to około 8,5 km. Spacer rozpoczęliśmy w Bystrej koło Bielska-Białej, skąd leśną trasą dotarliśmy do Schroniska Stefanka na Koziej Górze (683 m.n.p.m), nieopodal którego czekał nas piękny widok (zdjęcie poniżej). Droga zajęła nam w sumie około 6 godzin łącznie z odpoczynkiem i posiłkiem na dużej polanie obok schroniska. Gdzie zaparkować? Wybraliśmy parking publiczny przy Zajeździe pod Źródłem. Zrzut trasy na Kozią Górę z zapisu GPS zamieściliśmy w recenzji lokalizatora dla psów, którą przeczytacie tutaj.
Gdzie nad wodę z psem w Beskidach?
Jakiś czas temu jedna z naszych czytelniczek poprosiła nas o polecenie miejsc w okolicach Cieszyna i Żywca, w których można popływać razem z psem. Z pomocą przyszła nasza inna czytelniczka, która przesłała kilka pomysłów:
- Wieprz koło Żywca, rzeka Soła – płytka czysta woda.
- W Bielsku-Białej można pobrodzić nad Zaporą w Wapiennicy i na Straconce
- Brenna, rzeka Brennica
Bardzo za nie dziękujemy! Dorzucamy do nich wspomnianą wcześniej ścieżkę Ustroń-Wisła nad rzeką Wisła.
Beskidy z psem – Wasze pomysły
Masz swoje ulubione miejsca na wypad z psem w Beskidy na spacer i nad wodę? Z chęcią je poznamy, napisz w komentarzu lub na blog@ajriszzona.pl
Więcej informacji
Szukasz więcej pomysłów na spacer w lesie na Śląsku? Zajrzyj na wlesienajlepiej.pl.
Zobacz też:
- 18 pomysłów na spacer z psem na Śląsku
- Nocleg z psem – miejsca, które polecamy lub chcielibyśmy odwiedzić
- Mazury z psem – Puszcza Piska
- Książański Park Krajobrazowy i Zamek Książ z psem
Na koniec zebraliśmy kilka porad, przydatnych w czasie planowania wędrówki z psem w górach:
- Zabierz wodę dla psa. Nie licz, że na pewno będzie gdzieś po drodze. Upewnij się, że nie jest gazowana.
- Oceń uczciwie kondycję swoją i psa. Może z niektórych tras warto zrezygnować na początek i cieszyć się nimi później, po odpowiednim przygotowaniu
- Nigdy nie zmuszaj psa do ruchu! Obserwuj go uważnie i zatrzymuj się, gdy potrzebuje wypoczynku. Nie ciągnij go i nie popędzaj. Sprawdzaj stan łap zwłaszcza na kamienistym podłożu.
- Sprawdź, czy można wejść z psem na wszystkie planowane szlaki i do schroniska. W obrębie niektórych Parków Narodowych nie jest to możliwe.
- Zabierz psu kaganiec i zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Pamiętaj, że niektóre szlaki mogą przechodzić przez granicę państwa, w którym może być wymagany paszport i chip.
- Zwróć szczególną uwagę, żeby pies nie zjadł czegoś, czego nie powinien. To przykra uwaga, jednak mamy wrażenie, że to niektórzy ludzie a nie psy nie powinni być wpuszczani na szlaki – bardzo różne śmieci można znaleźć w kosodrzewinie… Sam pamiętaj o woreczkach na psie kupy.
- Nawet bardzo spokojny pies, może różnie zareagować na ludzi z kijkami, dużym plecakiem, hałasującą uprzężą i kapturem na głowie. Szlaki bywają wąskie, czasem trzeba przeciskać się blisko obok takich osób dlatego zachowaj ostrożność – ktoś może wystraszyć się szczeknięcia, które na nas nie robi wrażenia, co na wąskiej ścieżce w górach może mieć gorsze konsekwencje niż w miejskim parku.
Obserwuj mnie na Instagramie
Autor: AjriszZona.pl, Data publikacji: 4 maja 2019 r. Data aktualizacji: 1 sierpnia 2020 r.
Zdjęcia ©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.
.
Maria
a jak z noclegami z psame? czy był problemy?
AjriszZona.pl
W Beskidy z psem najczęściej przyjeżdżamy na jeden dzień bez noclegu, więc trudno nam odpowiedzieć na to pytanie. Wśród opisanych miejsc z pewnością można nocować z psem w schronisku na Hali Miziowej. Wpis będzie aktualizowany, wiec jeśli znajdziemy miejsce, które będziemy mogli polecić, to napiszemy o nim.
Tomek
Czarna owca Istebna akceptuje każdego psa. Warunki są raczej skromne ale za to zwierzęta są tu mile widziane.
Co do restauracji złoty groń to nie można do niej wejść z psem co najwyżej w barze na zewnątrz
AjriszZona.pl
W Czarnej Owcy też nocowaliśmy z psem i polecamy 🙂 W Złotym Groniu byliśmy w restauracji w środku z psem, ale to było w zimie.
Natasza Legionowska
Beskidy i pies brzmi jak spełnienie marzeń 🙂
yeti
No to mamy zasrane osiedla w miastach to teraz będą zasrane góry.
Oczywiście piesek nie będzie na smyczy tylko wolny strzelec…..
Właśnie wczoraj Pani weszła w kupę przy schronisko 🙂
Super
AjriszZona.pl
A w śmieci Pan nigdy nie wszedł? Problemem nie są psy, tylko ludzie niesprzątający po sobie, po swoich dzieciach i po swoich psach.
PS. przy schroniskach to niestety i nie o ludzką kupę nie trudno…
Anonim
zabetonuj sobie wszystkie trawniki i wybij wszystkie zwierzeta -wtedy świat bedzie idealny…dla takich jak TY
Sławek
oj tak! Korbielów, a w szczególności Pilsko. Szlak jest dość długi i wymagający, ale warto się tam wybrać i zostać na noc w schronisku na Hali Miziowej. Zazwyczaj są tam imprezowicze, ale i tak warto tam zostać, żeby wschód słońca przywitać na Hali Miziowej z widokiem na Babią Górę zza, której wychodzi poranne piękne słońce! 🙂
Lucyna
Szlak na cisownice szlak partyzantów gdzie najlepiej rozpocząć,gdzie zostawić auto
dominikabu
Świetne propozycje wypadów na weekend z psem w Beskidach! Smutne są jednak te zakazy wstępy z psami w niektórych miejscach 🙁 Natomiast informacja o miejscach nad wodą, gdzie można popływać z psem, na pewno przyda się właścicielom czworonogów! Dodam, że strona [link do wiadomości redakcji] może okazać się również bardzo pomocna dla właścicieli psów, którzy chcą spędzić czas na zewnątrz z swoim pupilem.