Gdzie na spacer z psem na ŚląskuPoniżej znajdziesz ciekawe miejsca na Śląsku, w które warto wybrać się z psem zarówno na codzienny spacer jak i na weekendowy wypad.

Opisaliśmy nasze ulubione trasy spacerowe niedaleko Katowic (w nawiasie podana jest przybliżona odległość od centrum tego miasta).

Pamiętaj by sprawdzić aktualne przepisy, np. dotyczące kąpieli psów w danym zbiorniku wodnym oraz o tym, że pies w lesie nie może być puszczany luzem (więcej informacji na końcu wpisu).
Gdzie na spacer z psem na Śląsku? Spis treści:

 1. Tychy, Jezioro Paprocany (25 km)
 2. Katowice, Zespół przyrodniczo-krajobrazowy “Szopienice-Borki” (8 km)
 3. Park w Świerklańcu (25 km)
 4. Dąbrowa Górnicza, Jeziora Pogorie (24 km)
 5. Pustynia Błędowska (40 km)
 6. Katowice, Dolina Trzech Stawów (4 km)
 7. Katowice, Park Kościuszki (3,9 km)
 8. Chorzów, Park Śląski (5 km)
 9. Lasy Panewnickie (14 km)
 10. Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Żabie Doły (10 km)
 11. Zbiornik Dziećkowice (30 km)
 12. Zalew Przeczycko-Siewierski (30 km)
 13. Katowice, Lasy przy Rezerwacie “Las Murckowski” (15 km)
 14. Pyrzowice (31 km)
 15. Zalew w Poraju (60 km)
 16. Jaworzno, Zalew Sosina (33 km)
 17. Jaworzno, Park Gródek (29 km)

 Polecamy na psiPARK.pl: Jak ma na imię Twój pies? ANKIETA 2019  

1. Jezioro Paprocany – Tychy

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: Jest to zbiornik wodny położony w południowo-zachodniej części Tychów. Jest zbiornikiem sztucznym powstałym dla potrzeb Huty Paprockiej. Długość zbiornika to ok. 2 km, natomiast szerokość w najszerszym miejscu wynosi ok. 0,5 km. Trasa dookoa jeziora wynosi ok. 7 km. Jezioro ma słabo rozwiniętą linię brzegową i jest otoczone lasami – leśnym pasem ochronnym GOP.

Dlaczego na spacer z psem: szczególnie polecamy trasę dookoła jeziora – aktywny spacer ze stałym dostępem do wody. Wokół jeziora wiedzie deptak lub żwirowa ścieżka, jak również ciągi pieszo-rowerowe wyłożone kostką brukową. Okrążenie zbiornika wykonać można po gotowej trasie, w tym wyznaczonymi szlakami.

Czytaj więcej: Spacery z psem w Paprocanach

2. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy “Szopienice-Borki”

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: Zespół obejmuje ok. 157 z obszaru ok. 200 ha stawów i ich otoczenia, położonych w dolnych odcinkach dolin rzecznych Brynicy i Rawy (w granicach administracyjnych Katowic, Sosnowca i Mysłowic). Stawy całego kompleksu powstały w miejscu dawnych wyrobisk piasku, który wydobywano na potrzeby górnictwa. W skład zespołu wchodzą stawy Morawa, Borki i Hubertus.  Z większych stawów kompleksu, już poza zespołem, są jeszcze Stawiki w Sosnowcu. Woda w stawach posiada pierwszą klasę czystości. Zespół jest ostoją dla wielu gatunków roślin i zwierząt, głównie ptactwa wodnego.

Dlaczego na spacer z psem: dużo ciekawych ścieżek, łatwy dojazd, cisza, a przede wszystkim naprawdę czysta woda!

3. Park w Świerklańcu

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: Świerklaniec położony jest w północno-wschodniej części Wyżyny Śląskiej, w pobliżu lotniska Katowice – Pyrzowice. Powierzchnia całkowita tego zabytkowego parku wynosi 180 hektarów. Park został założony w XVIII wieku. Na jego terenie znajdują się liczne obiekty zabytkowe, piękny staw (do którego prowadzą schody pałacowe), kamienne mosty, amfiteatr, Pałac Kawalera i kamienne rzeźby. Park graniczy z Jeziorem Świerklaniec.

Dlaczego warto na spacer z psem: piękne ścieżki spacerowe, malowniczy staw i jezioro, obiekty zabytkowe.

Czytaj więcej: Spacery z psem w Świerklańcu

4. Jeziora Pogorie – Dąbrowa Górnicza

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: Pogorie (Pojezierze Dąbrowskie: Pogoria I, II, III, IV) to zespół zbiorników wodnych w Dąbrowie Górniczej, będących zalanymi wyrobiskami piasku. Dziś część z nich z racji wyjątkowych walorów przyrodniczych uzyskała status obszarów chronionego krajobrazu.

Dlaczego na spacer z psem: piękne plaże, a także trasy rowerowe dla psów lubiących biegać przy rowerze.

5. Pustynia Błędowska

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: Jest to największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²), leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Długość pustyni wynosi niecałe 10 km, a szerokość do 4 km. Na południu graniczy ona z dużym obszarem leśnym.

Dlaczego na spacer z psem: z Pustynią Błędowską spotkałam się w czasie zawodów dogtrekkingowych. Chociaż piasku było mało, zauroczył nas piękny krajobraz, miejscami surrealistyczny. Są tu również piękne ścieżki rowerowe – dla psów lubiących biegać przy rowerze. Na pewno wrócę tu rozejrzeć się dokładniej.

Gdzie na spacer z psem na Śląsku

Zobacz też: Mikołajkowy psi spacer po Pustyni Błędowskiej [ZDJĘCIA]

6. Dolina Trzech Stawów, Katowice

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: Jest to park i kompleks rekreacyjno-sportowy znajdujący się w Katowicach, w dzielnicy osiedle Ignacego Paderewskiego−Muchowiec. Dolina Trzech Stawów ma powierzchnię 86 ha, w tym 9 ha powierzchni wodnej. Z Doliną sąsiaduje cywilne lotnisko sportowe Katowice-Muchowiec. Na terenie parku znajduje się parking, liczne ścieżki rowerowe i przystań wodna.

Dlaczego na spacer z psem: chociaż dawne spotkania katowickich psiarzy na Muchowcu przeszły już do historii, nadal warto pospacerować trasami dookoła lotniska. Są tu piękne ścieżki, liczne stawy i łąki, a przede wszystkim – łatwo i szybko można tu dojechać.

Gdzie na spacer z psem na Śląsku

Gdzie na spacer z psem na Śląsku

Gdzie na spacer z psem na Śląsku

Gdzie na spacer z psem na Śląsku

7. Park Kościuszki, Katowice

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: Największy teren parkowy w Katowicach z charakterystyczną, jedyną w Polsce wieżą spadochronową. Zlokalizowany jest między ul. Mikołowską, ul. Górnośląską i ul. Kościuszki. Stylistyką nawiązuje do parków angielskich.

Dlaczego na spacer z psem: Duży park na obrzeżach miasta, z łatwym dojazdem i parkowaniem. Jest tu dużo zacienionych alejek wśród pięknej zieleni. Park jest nam znany m.in. z biegu w czasie Katowickiego Dnia Psiaka. Szczególnie polecamy spacer trasą połączoną z Doliną Trzech Stawów.

8. Park Śląski, Chorzów

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: Dawniej Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka, w skrócie WPKiW – park znajdujący się w całości w granicach administracyjnych Chorzowa, zajmujący powierzchnię 620 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie, jego budowę rozpoczęto w 1952 roku. Park nazywany jest zielonym płucami Górnego Śląska. Znajdują się tu m.in. Parkowa Kolej Wąskotorowa (od 2017 roku parkowa kolej jest nieczynna, pozostało jednak torowisko i perony jako ciekawy element krajobrazu), Kolejka Linowa Elka, Planetarium, Rosarium, Śląski Ogród Zoologiczny, Wesołe Miasteczko, Stadion Śląski, a także stawy i przestrzenne rzeźby kwiatowe. W sezonie letnim w parku odbywa się wiele imprez.

Dlaczego na spacer z psem: W Parku Śląskim znajduje się duży, ogrodzony, ogólnodostępny wybieg dla psów, a niedaleko płytkie, sztuczne zbiorniki wodne, w których latem psy mogą znaleźć ochłodzenie. Spotkania psów odbywają się także na Polach Marsowych i na lądowisku dla helikopterów (helipad). Jest tu wiele miejsc przyjaznych psom – nie tylko restauracji (gdzie miski z wodą dla czworonogów są normą) – ale też takich miejsc jak Parkowa Kolej Wąskotorowa (w 2017 oraz od 2018 roku nieczynna do odwołania).

Czytaj więcej: Spacery z psem w Parku Śląskim

9. Lasy Panewnickie, Jezioro Starganiec

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: Lasy Panewnickie znajdują się na granicy Katowic, Mikołowa, Rudy Śląskiej i Chorzowa. Na terenie lasów znajduje się zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Uroczysko Buczyna”, Zespół Źródliskowy Potoku Kokociniec oraz zbiornik wodny Starganiec. Jest to dawny ośrodek wodno-rekreacyjny katowickiej Huty Baildon.

Dlaczego na spacer z psem: Są to piękne lasy znajdujące się na dość dużym obszarze. Czeka tu na nas wiele kilometrów leśnych ścieżek, które zachwycą zarówno naszego psa jak i nas. Polecam np. pętlę 2-3 h: wejście do lasu od strony Katowic (osiedle Ligota, ul. Śląska), droga do jeziora Starganiec (trzeba przejść przez ul. Owsianą), dalsza droga w stronę Mikołowa i powrót na osiedle Ligota. Nad Stargańcem położona jest duża piaszczysta plaża, na której można odpocząć i wykąpać się w zbiorniku.

Gdzie na spacer z psem na Śląsku:

Gdzie na spacer z psem na Śląsku:

Gdzie na spacer z psem na Śląsku:

10. Zespół Krajobrazowo-Przyrodniczy Żabie Doły

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: Zespół krajobrazowo-przyrodniczy położony jest na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. Ma powierzchnię 226,2 ha. Znaleźć tu można 129 gatunków ptaków i pod tym względem obszar ten uznany jest za jeden z najcenniejszych na Górnym Śląsku. Obecnie Żabie Doły ubiegają się o status rezerwatu.

Dlaczego na spacer z psem: Ścieżki spacerowe biegną między malowniczymi jeziorkami i wysoka trzciną. Jest to naprawdę urocze, spokojne miejsce, idealne na aktywny wypoczynek z psem. Poznaliśmy je zabierając na spacer psy przebywające w schronisku Fundacji S.O.S. dla Zwierząt z Chorzowa, które położone jest przy samych Żabich Dołach. Jeśli chcesz być blisko przyrody i jednocześnie dać trochę radości bezdomnym psom, polecamy odwiedzić fundację i pójść na spacer z jej podopiecznymi – na pewno będziesz tu wracał!

Przydatne informacje: Żabie Doły pozwalają nam być blisko przyrody i nie ma tu rozwiniętej infrastruktury – ławek, koszy na śmieci itp.

Gdzie na spacer z psem na Śląsku:

Gdzie na spacer z psem na Śląsku:

 

11. Zbiornik Dziećkowice

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: Zbiornik położony jest pomiędzy miastami Mysłowice, Jaworzno, Imielin i Chełm Śląski. Ma powierzchnię 7,3 km kw., długość 4,2 km i szerokość 1,8 km. Jest jednym z najczystszych zbiorników wodnych w województwie śląskim i służy jako zbiornik wody pitnej. Obowiązuje w nim całkowity zakaz kąpieli.

Dlaczego na spacer z psem: Znajdziemy tu leśne ścieżki, piaszczyste plaże i wspaniały widok na zalew. Jeśli Twojego psa nie ciągnie za bardzo do kąpieli, za to lubicie długie spacery, być może zainteresują Was ścieżki, które umożliwiają okrążenie zalewu – ich długość wynosi ok. 40 km. Widok na wielką wodę na pewno pozwoli odpocząć od miasta.

Przydatne informacje: W zalewie obowiązuje zakaz kąpieli psów.

Gdzie na spacer z psem na Śląsku:

Gdzie na spacer z psem na Śląsku:

12. Zalew Przeczycko-Siewierski 

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: Zbiornik zaporowy na Czarnej Przemszy o wymiarach 4,2 km na 1,5 km i linii brzegowej długości 13,8 km. Położony jest w obrębie Garbu Tarnogórskiego na Wyżynie Śląskiej, pomiędzy Przeczycami a Siewierzem. Oprócz znaczenia przyrodniczego i krajobrazowego pełni zadania przeciwpowodziowe oraz turystyczno-rekreacyjne.

Dlaczego na spacer z psem: Mamy tu wodę, lasy oraz dogodny dojazd. Jeśli więc szukamy urozmaicenia na spacer z psem i spędzenia czasu na łonie przyrody, na pewno warto odwiedzić to miejsce.

Gdzie na spacer z psem na Śląsku:

13. Lasy przy rezerwacie “Las Murckowski” – Katowice

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: Dookoła rezerwatu “Las Murckowski” mieszczą się lasy, w których można spacerować z psem na smyczy. Sam rezerwat ma powierzchnię ponad 100 ha i posiada urozmaiconą rzeźbę terenu – znajduje się on na stokach Wzgórza Wandy (350 m n.p.m.), pofałdowanych dolinami potoków. Rośnie w nim bukowy starodrzew, mający ponad 150 lat, z licznymi pomnikowymi okazami buków i dębów. Rezerwat chroni pozostałości Puszczy Śląskiej.

Dlaczego na spacer z psem: Lasy w Murckach są jednym z najpiękniejszych zielonych terenów w regionie Katowic. Znajdziemy tu stare drzewa, zwłaszcza buki – to wspaniałe miejsce na długi, relaksujący spacer z psem.

Przydatne informacje:  Zgodnie z ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. można spacerować z psem na smyczy na drodze okalającą rezerwat, która już rezerwatem nie jest. Dokładne granice rezerwatu znaleźć można pod linkiem: mapa lasów rdlp katowice. Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 , art. 15.1. w rezerwatach przyrody obowiązuje zakaz wprowadzania psów “na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas”.

Gdzie na spacer z psem na Śląsku:

14. Pyrzowice

Lokalizacja: Mapa Google >>

Opis: W pobliżu międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach znajdziemy urozmaicone ścieżki, również leśne.

Dlaczego na spacer z psem: Jeśli nasz pies nie boi się głośniejszych dźwięków, a my lubimy spacery blisko przyrody, a jednocześnie obserwację startujących i lądujących samolotów, z pewnością znajdziemy tu przyjemne miejsce na wspólny spacer.

Przydatne informacje: Przy lotnisku znajdują się dwie platformy spotterskie, które umożliwiają wygodną obserwację startujących i lądujących samolotów na lotnisku w Pyrzowicach. Opis i lokalizację platform znajdziemy na blogu Katowice Airport >> 

Gdzie na spacer z psem na Śląsku:

Gdzie na spacer z psem na Śląsku:

15. Zalew w Poraju

Lokalizacja: Google Maps >>

Opis: Zalew, zwany też jeziorem Porajskim, jest zbiornikiem zaporowym na rzece Warta. Ma powierzchnię 5,5 km2, jego długość wynosi ok. 5 km, szerokość 1400 m, długość linii brzegowej wynosi ok. 15 km. Nad zalewem powstały liczne ośrodki wypoczynkowe.

Dlaczego z psem: Pośród nielicznych drzew znajdujących się bezpośrednio nad samą wodą (a bardzo pożądanych w upalną pogodę) znajdują się częste piaszczyste zejścia do wody. Samochodem zaparkujemy już kilkanaście metrów od wody, na drodze asfaltowej, zatem nawet dla psiego seniora wypoczynek tutaj będzie przyjemnością bez konieczności nadmiernego spacerowania.

Przydatne informacje: Woda jest przejrzysta, jednak bogata w glony, a głębokość wynosi ok. 1 metr nawet do ok. 10 metrów od brzegu (dot. plaży w miejscowości Masłońskie, podczas kąpieli i zabawy z psem należy za każdym razem upewnić się czy wejście do wody jest bezpieczne!).

Zobacz też: Jednodniowa wycieczka z psem nad Zalew w Poraju

Zalew Porajski z psem

Zalew Porajski z psem

Zalew Porajski z psem

16. Zalew Sosina – Jaworzno

Lokalizacja: Google Maps >>

Opis: Zalew Sosina jest zbiornikiem sztucznym o powierzchni 50 ha. Otoczony jest zielenią, a na jego środku znajduje się wyspa z rezerwatem ptactwa wodnego. Woda w zalewie posiada drugą klasę czystości. Zalew można okrążyć z psem zielonym szlakiem. Trasa ma długość ok. 6,3 km i można ją pokonać w półtorej godziny.

Dlaczego z psem: Droga nad zalewem jest malownicza i biegnie przez tereny łąkowo-leśne zlokalizowane nad samą wodą. Poza sezonem jest tu dość pusto, dzięki czemu można odbyć spokojny spacer w pięknym otoczeniu.

Przydatne informacje: Zgodnie z regulaminem OWR Sosina “zabrania się przebywania z psami na terenie kąpieliska strzeżonego oraz w obrębie plaż piaszczystych”.

Zobacz też: Spacery z psem nad Zalewem Sosina

Zalew Sosina z psem

Zalew Sosina z psem

Zalew Sosina z psem

Gdzie na spacer z psem na Śląsku? Ważne informacje

Zakaz puszczania luzem psa w lesie wynika z przepisu art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 28.09.1991 r. o lasach, a jego naruszenie będzie stanowiło wykroczenie z przepisu art. 166 k.w., który stanowi:

Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany. Kara grzywny jest wymierzana w granicach od 20 złotych do 5 tysięcy złotych.

W 2012 roku miała nastąpiła zmiana ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Zgodnie z poprawką art. 33a ust. 3 ustawy:

Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego może podjąć działania zapobiegające wałęsaniu się psów na terenie obwodu poprzez:
1) pouczenie właściciela psa o obowiązku sprawowania kontroli nad zwierzęciem;
2) odłowienie psa i dostarczenie go właścicielowi, a jeżeli ustalenie tej osoby nie jest możliwe dostarczenie do schroniska dla zwierząt; odłowienie i dostarczenie psa odbywa się na koszt właściciela.
Zobacz więcej artykułów:


Źródła: Wikipedia.pl, katowice.lasy.gov.pl, biuletyn-prawny.pl, Parki.org, Polskieszlaki.pl | Autor: www.AjriszZona.pl |Data publikacji: 22 października 2016 r. | Data aktualizacji: 25 sierpnia 2018 r. | Kategoria: Spotkania i spacery z psami na Śląsku

Zdjęcia ©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi.

5 (99.34%) Liczba ocen: 61
.

5 Comments

 1. AjriszZona.pl

  Dziękuję za komentarz, sprawdzę przytoczoną zmianę i jeśli będzie to konieczne to zaktualizuję artykuł. Nie zmienia to niestety faktu, że do psów biegających luzem w lesie nadal się strzela.

  Reply
 2. Anonim

  Tak w temacie: “61-letni myśliwy w miejscowości Grodno na północy Wielkopolski zastrzelił konia, który według właścicielki jest wart 40 tys. euro. Jak tłumaczył prokuraturze, myślał, że celuje do dzika. – Zachodzi uzasadniona wątpliwość czy ten mężczyzna dalej może być myśliwym, jeśli nie potrafi należycie zidentyfikować celu – zastanawia się prokurator.”

  http://www.tvn24.pl/poznan,43/myslal-ze-strzela-do-dzika-zabil-konia-wartego-40-tys-euro,699444.html

  Reply
 3. Natka

  Bardzo fajny spis, na pewno wypróbuję kilka pomysłów 🙂 My z Dżekim chodzimy do Parku Kościuszki.

  Reply
 4. Agnieszka

  A ja jeszcze dorzucę Złoty Potok. Super na spacery z psem a godzinka jazdy.

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Dziękujemy za przypomnienie o Złotym Potoku i Jurze Krakowsko-Częstochowskiej!

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiednią liczbę *