Spacery z psem w Świerklańcu – Park Świerklaniecki

Spacery z psem w Świerklańcu - Park Świerklaniecki

W parku w Świerklańcu z psem można spacerować po pięknych alejach, nad stawem, przy obiektach zabytkowych i w obszarach leśnych. Został stworzony w XVIII w stylu angielskim –  znajdziemy tu rozległe polany, liczne stare sosny, świerki i inne drzewa. To jedno z naszych ulubionych miejsc spacerowych i jesteśmy przekonani, że Tobie również się spodoba.

Spis treści:

 1. Park Świerklaniecki z psem – trasy spacerowe
 2. Mapa parku
 3. Dojazd i parkowanie
 4. Park w Świerklańcu z psem – galeria zdjęć
 5. Informacje i trochę historii

 Polecamy: 20 pomysłów na spacer z psem na Śląsku 

Park Świerklaniec z psem – trasy

Główna ścieżka spacerowa wiedzie wokół stawu z malowniczymi zakątkami, w których można odpocząć na ławce (zdjęcie główne). Spacer można wydłużyć o liczne ścieżki prowadzące dookoła parku (również w obszarze leśnym) lub o drogę wzdłuż jeziora Świerklaniec. Na spacer z psem polecamy 9 kilometrową trasę, która biegnie:

 • drogą od bramy przy Urzędzie Stanu Cywilnego do fontanny i Pałacowej Muszli Koncertowej,
 • dookoła stawu od strony południowej do Kajakowni,
 • w prawo za dawną gazownią Pałacową i jeszcze raz w prawo ścieżką prawie do samego jeziora (te ścieżki są bardziej leśne i mniej uczęszczane),
 • w lewo (dwa razy) i drogą do kościoła,
 • w prawo w stronę ruin zamku wraz z fosą,
 • z powrotem do bramy.

Warto wybrać się tu w godzinach porannych, kiedy park jest pusty i słychać czaple siwe i inne ptaki zamieszkujących wyspę na stawie. Poniżej zebraliśmy kilka przydatnych informacji:

 • w stawie na terenie parku obowiązuje zakaz kąpieli;
 • przy głównych ścieżkach są ustawione liczne kosze i psie pakiety z woreczkami;
 • zejście do jeziora od strony parku jest bardzo strome i nie ma tu plaży;
 • punkty gastronomiczne są przyjazne psom i zwykle nie ma problemu, żeby z psem wejść do środka, są jednak nieczynne poza sezonem;
 • latem w parku organizowane są różne imprezy i wydarzenia (w tym m.in. wystawy psów rasowych), dlatego przed planowanym spacerem warto sprawdzić kalendarz imprez jeśli chcemy uniknąć tłumów na głównych ścieżkach.

Park Świerklaniecki z psem – mapa

Spacery z psem w Świerklańcu – dojazd i parkowanie

Park znajduje się w samym centrum Świerklańca. Parkowanie jest możliwe przed wjazdem do parku (przed bramą przy Urzędzie Stanu Cywilnego), gdzie znajduje się kilkadziesiąt miejsc. Można również wjechać na teren parku i pozostawić pojazd na parkingu płatnym tuż za bramą bądź przejechać parkowymi alejami pod Pałac Kawalera. Poza sezonem parking za bramą jest często bezpłatny.

Spacery z psem w Świerklańcu – galeria zdjęć

Spacery z psem w Świerklańcu - Park Świerklaniecki

Spacery z psem w Świerklańcu - Park Świerklaniecki

Spacery z psem w Świerklańcu - Park Świerklaniecki

Spacery z psem w Świerklańcu - Park Świerklaniecki

Spacery z psem w Świerklańcu - Park Świerklaniecki

Spacery z psem w Świerklańcu - Park Świerklaniecki

Spacery z psem w Świerklańcu - Park Świerklaniecki

Spacery z psem w Świerklańcu- informacje o parku i trochę historii

Świerklaniec położony jest w pobliżu lotniska Katowice – Pyrzowice. Na jego terenie o powierzchni wynoszącej 180 hektarów znajdują się liczne obiekty zabytkowe, piękny staw, do którego prowadzą schody pałacowe, kamienne mosty, amfiteatr, Pałac Kawalera, kamienne rzeźby oraz zachwycające stare drzewa. Kompozycja parku jest w stylu angielskim, wzorowana na Hyde Parku. Tworzą ją polany i swobodnie rozłożone grupy drzew. Park graniczy z Jeziorem Świerklaniec, które ma ok. 588 ha powierzchni.

Do parku w Świerklańcu wiedzie brama, którą można obecnie podziwiać w… chorzowskim ZOO. Brama została tam przeniesiona podczas budowy Parku Śląskiego (ówcześnie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku), a obecnie otwiera wejście do ZOO. W Świerklańcu postawiono w jej miejsce bramę stalową, która nie pasuje do kamiennego ogrodzenia, podobnie jak ta kamienna w Chorzowie – do metalowego.

Zobacz też:

spacery z psem swierklaniec


Data publikacji: 5 listopada 2016 r. | Aktualizacja: 1 marca 2020 r. | Zdjęcia ©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.


Podziel się z innymi miłośnikami psów

1 Comment

 1. Family Mess

  Super post, byliśmy tam kilka razy i mam tez w planach napisać o tym miejscu notkę, urokliwa miejscówka 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.