Spacery z psem w Świerklańcu – Park Świerklaniecki

Spacery z psem w Świerklańcu - Park Świerklaniecki

Spacery z psem w Świerklańcu – trasy i atrakcje

W parku w Świerklańcu napotkamy piękne ścieżki spacerowe, malowniczy staw oraz jezioro, jak również obiekty zabytkowe. Główna ścieżka spacerowa wiedzie wokół stawu oraz w pobliżu zabytkowych zabudowań, jednak spacer można wydłużyć o liczne ścieżki prowadzące we wszystkich kierunkach lub przejść przez park obok stawu nad jezioro i spacerować jego brzegiem. Latem w parku organizowane są różne imprezy okolicznościowe (w tym m.in. liczne wystawy psów rasowych), festyny, w sezonie czynne są również punkty gastronomiczne.

Z psem przyjemnie spaceruje się utwardzanymi parkowymi ścieżkami, relaksuje na przestronnych polanach, które są bogate w wielkie, stare drzewa oraz podziwia utrzymywane tam ogrody, zdobione zabytkowymi rzeźbami i fontannami o wizerunkach zwierząt. Na terenie parku znajduje się również mini ZOO, do którego jednak nie wolno wprowadzać psów.

Park Świerklaniecki z psem – mapa

Spacery z psem w Świerklańcu- informacje o parku

Świerklaniec położony jest w północno-wschodniej części Wyżyny Śląskiej, w pobliżu lotniska Katowice – Pyrzowice. Powierzchnia całkowita zabytkowego parku wynosi 180 hektarów. Park został założony w XVIII wieku, a na jego terenie znajdują się liczne obiekty zabytkowe, piękny staw, do którego prowadzą schody pałacowe, kamienne mosty, amfiteatr, Pałac Kawalera i kamienne rzeźby. Park graniczy z Jeziorem Świerklaniec, które ma ok. 588 ha powierzchni, a jego całkowita pojemność to 15,8 mln metrów sześciennych. Jego głębokość waha się od półtora do 4,5 m. Nad jeziorem wiele gatunków ptaków ma swoje stanowiska lęgowe.

Do parku w Świerklańcu wiedzie brama, którą można podziwiać w… chorzowskim ZOO. Brama została tam przeniesiona podczas budowy Parku Śląskiego (ówcześnie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku), a obecnie otwiera wejście do ZOO. W Świerklańcu postawiono w jej miejsce bramę stalową, która nie pasuje do kamiennego ogrodzenia, podobnie jak ta kamienna w Chorzowie – do metalowego.

Zobacz też: Spacery z psem w Parku Śląskim

Spacery z psem w Świerklańcu – dojazd i parkowanie

Park znajduje się w samym centrum Świerklańca. Parkowanie jest możliwe przed wjazdem do parku, gdzie znajduje się kilkadziesiąt miejsc. Można również wjechać na teren parku i pozostawić pojazd na parkingu płatnym tuż za bramą bądź przejechać parkowymi alejami pod Pałac Kawalera.

Spacery z psem w Świerklańcu – galeria zdjęć

Spacery z psem w Świerklańcu

Zobacz też:


Aktualizacja: 11 listopada 2018 r.

Zdjęcia ©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.


5 (100%) Liczba ocen: 4
Podziel się z innymi miłośnikami psów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiednią liczbę *