Pies w Sylwestra – jak mu pomóc?

sylwester z psem

Czworonogi w Sylwestra cierpią z powodu hałasu fajerwerków? To FAKT. – U jednych zwierząt wystrzały powodują lekką nerwowość, u innych prawdziwą panikę. To dlatego, że ich słuch jest wyraźnie bardziej wyczulony niż u człowieka – podkreśla weterynarz neurolog, dr hab. Marcin Wrzosek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pies i kot dźwięki o tym samym natężeniu usłyszą w odległości czterokrotnie większej niż ludzie!

– Zwierzęta domowe mogą reagować gwałtownie na oddalone odgłosy wybuchów petard noworocznych, których my możemy nawet nie zauważać – podkreśla dr Wrzosek. – Dodatkowo słuch zwierząt charakteryzuje się większą czułością, ze względu na ich dużo większy zakres słyszalności dźwięków. Zwierzęta nie tylko słyszą lepiej i bardziej oddalone dźwięki, ale też słyszą częstotliwości dla nas niewykrywalne.

Spis treści:

 1. Pies w Sylwestra a strach wywołany hałasem
 2. Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?

Pies w Sylwestra a strach wywołany hałasem

W czasie sylwestrowego hałasu jedne psy nie odstępują właścicieli na krok, inne ukrywają się w najgłębszym kącie pod meblami, jeszcze inne uciekają na oślep i to bardzo daleko.

– Strach wywołany hałasem może powodować agresję zwierzaka, a w efekcie np.: zniszczenie, pogryzienie mebli czy poduszek albo całkowity spadek apetytu czy biegunkę. W przypadku zwierząt cierpiących na choroby przewlekłe np. dysplazję stawów biodrowych chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, nerwowość wywołana nagłym hałasem zwiększa napięcia mięśniowe i w efekcie powoduje dodatkowy ból – podkreśla dr Wrzosek.

Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?

– Psy, w tym okresie, zawsze wyprowadzajmy na spacer na smyczy. Nie pozostawiajmy swobodnie biegających na podwórkach – wymienia dr Wrzosek. – Zadbajmy też o podanie na obroży danych, dzięki którym – jeśli się zgubią – będzie łatwiej pomóc odnaleźć ich opiekunów. W domu zapewnijmy zwierzęciu miejsce, gdzie mogłoby się bezpiecznie schować, np. boks przykryty grubym kocem. Dobry efekt daje też zajęcie zwierzaka czymś, co lubi np.: ulubioną zabawką, przysmakiem, które odwracają uwagę od stresujących bodźców.

Można też podać środki farmakologiczne. -Jest duży wybór leków od środków delikatnych, na bazie ziołowych, po silniejsze zawierające substancje czynne – mówi dr Wrzosek. – Jednak stosowanie leków trzeba koniecznie skonsultować wcześniej z weterynarzem.

Zobacz też na psiPARK.pl: Pies w sylwestra. 10 porad jak pomóc psu przetrwać Sylwestra

pies w sylwestra


Źródło: www.zdrowie.pap.pl | Aktualizacja: 28 grudnia 2019 r. | Data publikacji: 1 grudnia 2018 r.

Zdjęcie główne: Sztandar fotografie designed by Rawpixel.com – Freepik.com

Zdjęcia w artykule: pixabay.com


5/5 - (12 głosy / głosów)

4 Comments

 1. Adrian

  Bardzo przydatny wpis i cieszę się, że coraz więcej osób zwraca uwagę na zwierzęta w Sylwestra.

  Reply
 2. Agata

  Dobrze, że się o tym pisze. Wszystko opisane klarownie, wpis bardzo mi się podoba.

  Reply
 3. Magdalena

  Świetny wpis! Szkoda, że przeczytałam go dopiero teraz 🙁

  Reply
 4. Magdalena

  Mój psiak bardzo boi się fajerwerków. Na szczęście w tym roku wyprowadzamy się na wieś, więc nasz psiak będzie miał spokojniejszego Sylwestra.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *