Pilsko z psem: wschód słońca na Pilsku

Pilsko z psem

Jakiś czas temu pisaliśmy o wejściu na Pilsko razem z Pandą i Ronim. Pierwszy raz jednak byliśmy tam prawie 5 lat temu z Ajrisz żeby zobaczyć wschód słońca. Wyruszyliśmy z Korbielowa żółtym szlakiem, rozpoczynającym się przy parkingu DW „Smerk”. Tuż przed Halą Miziową złapała nas burza. Do schroniska PTTK było już jedna niedaleko i tam zatrzymaliśmy się na noc. Jest to jedno z tych miejsc, gdzie nie ma problemu z wejściem i przenocowaniem razem z psem. Jeszcze przed zmierzchem rozjaśniło się, pojawiła się tęcza i piękne widoki na dolinę i Babią Górę. Następnego dnia zaraz po godzinie 4 rano wyruszyliśmy czarnym szlakiem na szczyt. Z ciemności wyłaniała się Babia Góra, a na szczycie przez chwilę zdążyliśmy zobaczyć wschód słońca oraz piękną panoramę Tatr i Babiej Góry. Chwilę później wszystko przesłoniły chmury i towarzyszyły nam już do schroniska. Teraz Pilsko kojarzy nam się właśnie z burza i mgłą. Po chwili odpoczynku zeszliśmy nartostradą – szlakiem dość stromym, ale łatwym i szybkim. Hala Miziowa jest z pewnością ciekawym miejscem na weekend z psem. Można tu znaleźć nie tylko przyjazny nocleg ale i ciekawe szlaki, zróżnicowany stopień trudności terenu oraz wspaniałe widoki.

Pilsko z psem – galeria zdjęć

pilsko z psem

pilsko z psem

pilsko z psem

pilsko z psem

pilsko z psem

Pilsko z psem

pilsko z psem

Pilsko z psem – wybierając się z psem w góry:

  • Zabierz wodę. Nie licz, że będzie gdzieś po drodze. Sprawdź dwa razy, czy jest niegazowana.
  • Oceń uczciwie kondycję swoją i psa. Może z niektórych tras warto zrezygnować na początek i cieszyć się nimi później, po odpowiednim przygotowaniu
  • Nigdy nie zmuszaj psa do ruchu! Obserwuj go uważnie i zatrzymuj się gdy potrzebuje wypoczynku. Nie ciągnij go i nie popędzaj. Sprawdzaj stan łap zwłaszcza na kamienistym podłożu.
  • Sprawdź, czy można wejść z psem na wszystkie planowane szlaki i do schroniska. W obrębie niektórych Parków Narodowych nie jest to możliwe.
  • Zabierz psu kaganiec i zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Pamiętaj, że niektóre szlaki mogą przechodzić przez granicę państwa, w którym może być wymagany paszport i chip.
  • Załóż psu wygodne szelki lub obrożę z adresówką. Jeżeli nie jest nauczony chodzić lużno na smyczy, rozważ halter na bardziej stromych zejściach – przygotuj się do tego jednak wcześniej.
  • Nie puszczaj psa ze smyczy! Nie tylko dlatego, że tego wymagaja przepisy, ale przede wszystkim dla jego bezpieczeństwa.
  • Zwróć szczególną uwagę, żeby pies nie zjadł czegoś, czego nie powinien. To przykra uwaga, jednak mamy wrażenie, że to niektórzy ludzie a nie psy nie powinni być wpuszczani na szlaki – bardzo różne śmieci można znaleźć w kosodrzewinie… Sam pamiętaj o woreczkach na psie kupy.
  • Pamiętaj, że nawet bardzo spokojny pies, może różnie zareagować na ludzi z kijkami, dużym plecakiem, hałasującą uprzężą i kapturem na głowie. Szlaki bywają wąskie, czasem trzeba przeciskać się blisko obok takich osób (nie tylko w górach ale i np.  na jurze krakowsko-czestochowskiej) dlatego zachowaj ostrożność – ktoś może wystraszyć się szczeknięcia, które na nas nie robi wrażenia, co na wąskiej ścieżce w górach może mieć to gorsze konsekwencje niż w miejskim parku.

Wróć do: Beskidy z psem – pomysły na spacer z psem w Beskidach


Zdjęcia ©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.

Podziel się z innymi miłośnikami psów

1 Comment

  1. Pingback: Weekend z psem w Beskidach - Góra Żar, Leskowiec, Sola - AjriszZona.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.