Tractive® MOTION monitor aktywności dla psów [RECENZJA]

Tractive® MOTION monitor aktywności dla psów

Tractive® MOTION monitor aktywności to jedno z ciekawszych urządzeń dla psów, które ostatnio poznaliśmy. Monitoruje aktywność naszego pupila w ciągu dnia i zapisuje statystyki, które sprawdzamy w aplikacji w naszym smartfonie. Jest przy tym małe, eleganckie, a jednocześnie wytrzymałe i łatwo można przymocować je do obroży lub szelek psa.

Chociaż wymaga jeszcze małego dopracowania (m.in. aplikacja i instrukcja w języku polskim), to już je polubiliśmy i możemy polecić miłośnikom psów. Poniżej zdradzamy, dlaczego.

Spis treści:
Pierwsze wrażenie
Jak urządzenie monitoruje aktywność psa?
Po kilku tygodniach…
Po co mierzyć aktywność psa?
Podsumowanie – plusy i minusy
Opis producenta
Gdzie kupić?

Aktualizacja: 12 marca 2019 r. Niestety mój monitor aktywności zepsuł się i nie łączy się z aplikacją. W sierpniu 2018 r. zgłaszałam to do sklepu i po wielu miesiącach udało mi się uzyskać informację na temat możliwości odesłania urządzenia w celu sprawdzenia. Postanowiłam zaktualizować recenzję, bo kontakt ze sklepem jest to dla mnie bardzo istotną kwestią. Będę aktualizować jak rozwinie się sprawa. Obecnie jest lipiec 2019 r. i nadal brak informacji zwrotnej…

Pierwsze wrażenie

Zestaw zawiera urządzenie Tractive® MOTION, przewód USB do ładowania i instrukcję obsługi (widoczne na zdjęciu głównym recenzji). Urządzenie jest bardzo lekkie i estetyczne. Posiada jeden przycisk i etui wraz z klamrą.

Tractive® MOTION monitor aktywności dla psów
Tractive® MOTION – urządzenie wyjęte z etui z klamrą (po lewej) i wyświetlacz z Pet Points (po prawej).

Korzystanie z niego zaczęliśmy od zainstalowania bezpłatnej aplikacji Tractive® MOTION w telefonie.

Utworzyliśmy profil Ajrisz ze zdjęciem i danymi, takimi jak gatunek, płeć, data urodzenia, waga i wysokość w kłębie. Następnie włączyliśmy urządzenie i sparowaliśmy je z aplikacją w telefonie za pomocą Bluetooth. Od tego momentu na urządzeniu obok aktualnej liczby punktów (o nich poniżej) wyświetla się również imię: Ajrisz.

W aplikacji można również podać informacje o weterynarzu i przyjmowanych lekarstwach, a przede wszystkim ustawić indywidualny dzienny cel aktywności (Ajrisz ma ustawione 3000 Pet Points, co jest wartością zalecaną dla mało aktywnych psów).

Tractive® MOTION monitor aktywności dla psów
Tractive® MOTION – profil Ajrisz w aplikacji.

Jak urządzenie monitoruje aktywność psa?

Posiada ono kilka czujników, m.in. czujnik detekcji ruchu (rozpoznaje i śledzi ruch psa) oraz akcelerometr (rozpoznaje przyspieszenie). W czasie poruszania się nasz pies zyskuje punkty „Pet points” i na podstawie ich liczby zostaje  przypisany do jednej z trzech kategorii: „leniwy„, „aktywny” lub „energiczny„.

Punkty obliczane są na podstawie liczby kroków, czasu zabawy i innych aktywności. Aplikacja tworzy statystyki, dzięki którym możemy porównywać aktywność naszego pupila i dystans, który pokonał w danym dniu, miesiącu itd.

Urządzenie zbiera dane i przesyła je do aplikacji w momencie, gdy łączymy się przez Bluetooth. Dane na urządzeniu przechowywane są przez 7 dni, więc nie trzeba łączyć się z nim codziennie.

Uwaga. Jeśli chcemy uniknąć przekłamań w danych aktywności, urządzenie warto wyłączyć w czasie podróży. Wszelki ruch sprawia, że nasz pies otrzymuje punkty, mimo, że np. tak naprawdę leży i śpi w samochodzie.

Po kilku tygodniach…

Urządzenie okazało się być bardzo łatwe i przyjemne w użytkowaniu. Co ważne, jest bardzo odporne i wytrzymałe, a naładowana do pełna bateria wystarcza na kilka dni. Ajrisz kąpała się w morzu i tarzała w piasku na plaży, co nie miało wpływu na działanie urządzenia. Jest to dla nas dość ważne, bo jeśli mamy mierzyć aktywność naszego psa, to powinno być to możliwe przez cały rok, bez względu na pogodę czy warunki.

Tractive® MOTION monitor aktywności dla psów
Tractive® MOTION – urządzenie sprawdziliśmy na plaży i w morzu…
Tractive® MOTION monitor aktywności dla psów
…mimo zamoczenia w morskiej wodzie i zabrudzenia piaskiem działa bardzo dobrze, a po wyczyszczeniu wygląda niemal jak nowe.

Po połączeniu się z urządzeniem w aplikacji pojawia się liczba punktów uzyskana danego dnia oraz pasek, który wskazuje ilu punktów brakuje nam do założonego celu. Widzimy też, w ilu procentach nasz pies jest „leniwy”, „aktywny” i „energiczny”.

Niżej pokazany jest rozkład godzinowy, dzięki któremu możemy sprawdzić aktywność w każdej godzinie doby. Obok wyświetlana jest waga (wagę wpisujemy sami i możemy śledzić jej zmianę w statystykach tygodniowych i miesięcznych) oraz dystans, jaki pokonał nasz pies.

Tractive® MOTION monitor aktywności dla psów
Tractive® MOTION – statystyki aktywności Ajrisz z jednego dnia – cz.1.

Dalej znajdziemy wykresy ukazujące intensywność światła oraz zmiany temperatury w danym dniu oraz w dniu poprzednim. Wyświetla się też liczba godzin, w których nasz pies był „aktywny„, a w których „leniwy” i bieżąca charakterystyka psa, w naszym przypadku w danym dniu opisująca go jako „Fitness Freak” (z ang. maniak aktywności; tego dnia Ajrisz podróżowała w wózku). W przypadku Ajrisz jest to zwykle jednak „Daydreamer” (z ang. marzyciel, śniący na jawie), „Sleepyhead” (z ang. śpioch), rzadziej „Jogger” (z ang. biegacz).

Tractive® MOTION monitor aktywności dla psów
Tractive® MOTION – statystyki aktywności Ajrisz z jednego dnia – cz. 2.

W aplikacji możemy też sprawdzić ranking i porównać aktywność naszego psa z aktywnością czworonogów korzystających z Tractive® MOTION na całym świecie. Warto dodać, że istnieje możliwość dodania kolejnych profili dla innych zwierząt, co niedługo sprawdzimy.

Po co mierzyć aktywność psa?

W czasie zabawy urządzeniem i aplikacją można zastanowić się, po co w ogóle mierzyć aktywność psa, skoro razem z nim chodzimy na spacery i wiemy doskonale, co robi. Producent wskazuje przede wszystkim na pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję psa. Śledzenie jego aktywności pomaga nam kontrolować jego wagę, z kolei ustawienie celu (Pet Points) będzie motywowało nas, żeby zapewnić naszemu czworonogowi odpowiednią ilość ruchu. Dzięki statystykom możemy obserwować też postępy naszego psa.

Według nas mierzenie aktywności może być pomocne w różnych sytuacjach, np. gdy pies jest starszy i potrzebuje mniej ruchu niż kiedyś. Potrafimy wtedy jasno określić w jaki sposób jego aktywność zmniejsza się – dzięki liczbom zobaczymy subtelne różnice, których możemy nie zauważyć na co dzień. Z kolei ustalenie celu dla aktywnego psa może być wsparciem w czasie treningu przygotowującego np. do dog trekkingu.

Tractive® MOTION – podsumowanie

Plusy:

 • Atrakcyjny wygląd, mała masa.
 • Wodoszczelność i odporność na piasek (sprawdziliśmy w czasie pobytu nad morzem).
 • Szybkie działanie i bezprzewodowa synchronizacja z aplikacją.
 • Dobrej jakości, czytelny wyświetlacz na urządzeniu.
 • Łatwa i intuicyjna obsługa urządzenia i aplikacji.
 • Bezpłatna aplikacja (nie płacimy żadnego abonamentu itp.).
 • Możliwość ustawienia indywidualnego celu (Pet Points).
 • Statystyki aktywności psa, możliwość porównywania danych z poprzednim okresem czasu.
 • Dodatkowe informacje o temperaturze i oświetleniu w otoczeniu naszego psa.

Minusy:

 • Brak aplikacji na Windows Phone pomimo tego, że w opisie urządzenia w sklepie widnieje informacja „Bezpłatne aplikacje dla IOS, Android & Windows Phone”.
 • Aplikacja nie działa na wszystkich modelach telefonów z Androidem, jednak nie podano minimalnych wymagań.
 • Aplikacja i instrukcja obsługi są w języku angielskim, brak wersji w języku polskim.
 • Klamra, mimo, że jest dość mocna, nie mocuje urządzenia w 100%. W czasie kilku tygodni testów zdarzyło się, że urządzenie odczepiło się.
 • Brak informacji o stanie naładowania baterii bezpośrednio na urządzeniu (można jednak łatwo sprawdzić to w aplikacji).
Tractive® MOTION monitor aktywności dla psów
Ajrisz i Tractive® MOTION.

Opis producenta

 • Waga: 7 g
 • Wymiary: 15 mm x 50 mm x 9 mm.
 • Wodoszczelność: 100%
 • Wytrzymałość baterii: 1 tydzień
 • Waga zwierzęcia: powyżej 2 kg
 • Czujniki: detekcji ruchu, akcelerometr, czujnik intensywności światła i temperatury.
 • Bezprzewodowa komunikacja ze smartphonem: Bluetooth
 • Wyświetlacz: wysoka rozdzielczość

Szczegółowy opis urządzenia znajdziecie na stronie sklepu tutaj https://www.obroza-elektryczna.pl/obroza-aktywnosci-dla-psow-tractive/. Zobaczcie film:

Tractive® MOTION monitor aktywności – gdzie kupić?

Tractiv® motion można kupić tutaj https://www.obroza-elektryczna.pl/smart-obroze-mierzace-aktywnosc/tractive-motion-monitor-aktywnosci-dla-psow-i-kotow. W dziale „Smart obroże aktywności” dostępne są inne urządzenia monitorujące aktywność, m.in Dogtra i PetKit oraz urządzenia GPS, które umożliwiają lokalizację naszego pupila. Tractive® MOTION można wykorzystać do monitorowania aktywności nie tylko psa, ale też kota, konia i innych zwierząt.


Zdjęcia ©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.


 

5/5 - (3 głosy / głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *