Pies w Sylwestra – jak mu pomóc?

sylwester z psem

Czworonogi w Sylwestra cierpią z powodu hałasu fajerwerków? To FAKT. – U jednych zwierząt wystrzały powodują lekką nerwowość, u innych prawdziwą panikę. To dlatego, że ich słuch jest wyraźnie bardziej wyczulony niż u człowieka – podkreśla weterynarz neurolog, dr hab. Marcin Wrzosek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pies i kot dźwięki o tym samym natężeniu usłyszą w odległości czterokrotnie większej niż ludzie!

– Zwierzęta domowe mogą reagować gwałtownie na oddalone odgłosy wybuchów petard noworocznych, których my możemy nawet nie zauważać – podkreśla dr Wrzosek. – Dodatkowo słuch zwierząt charakteryzuje się większą czułością, ze względu na ich dużo większy zakres słyszalności dźwięków. Zwierzęta nie tylko słyszą lepiej i bardziej oddalone dźwięki, ale też słyszą częstotliwości dla nas niewykrywalne.

Pies w Sylwestra a strach wywołany hałasem

W czasie sylwestrowego hałasu jedne psy nie odstępują właścicieli na krok, inne ukrywają się w najgłębszym kącie pod meblami, jeszcze inne uciekają na oślep i to bardzo daleko.

– Strach wywołany hałasem może powodować agresję zwierzaka, a w efekcie np.: zniszczenie, pogryzienie mebli czy poduszek albo całkowity spadek apetytu czy biegunkę. W przypadku zwierząt cierpiących na choroby przewlekłe np. dysplazję stawów biodrowych chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa, nerwowość wywołana nagłym hałasem zwiększa napięcia mięśniowe i w efekcie powoduje dodatkowy ból – podkreśla dr Wrzosek.

Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?

– Psy, w tym okresie, zawsze wyprowadzajmy na spacer na smyczy. Nie pozostawiajmy swobodnie biegających na podwórkach – wymienia dr Wrzosek. – Zadbajmy też o podanie na obroży danych, dzięki którym – jeśli się zgubią – będzie łatwiej pomóc odnaleźć ich opiekunów. W domu zapewnijmy zwierzęciu miejsce, gdzie mogłoby się bezpiecznie schować, np. boks przykryty grubym kocem. Dobry efekt daje też zajęcie zwierzaka czymś, co lubi np.: ulubioną zabawką, przysmakiem, które odwracają uwagę od stresujących bodźców.

Można też podać środki farmakologiczne. -Jest duży wybór leków od środków delikatnych, na bazie ziołowych, po silniejsze zawierające substancje czynne – mówi dr Wrzosek. – Jednak stosowanie leków trzeba koniecznie skonsultować wcześniej z weterynarzem.

Zobacz więcej na psiPARK.pl: 9 porad jak pomóc psu przetrwać Sylwestra


Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Zdjęcie: Sztandar fotografie designed by Rawpixel.com – Freepik.com


5 (100%) Liczba ocen: 10
Podziel się z innymi miłośnikami psów

Comments 2

  1. Adrian

    Bardzo przydatny wpis i cieszę się, że coraz więcej osób zwraca uwagę na zwierzęta w Sylwestra.

    Reply
  2. Agata

    Dobrze, że się o tym pisze. Wszystko opisane klarownie, wpis bardzo mi się podoba.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiednią liczbę *