Skąd brać zdjęcia na blog o psach? Bezpłatne zdjęcia na blog

Skąd brać zdjęcia na blog o psach, darmowe zdjęcia psów

Coraz więcej opiekunów psów zaczyna prowadzić swój blog o psach. Trudnością często spotykaną na początku są zdjęcia – ładne, dobrej jakości, zwracające uwagę i pasujące do tematu wpisu. Publikacja zdjęcia skopiowanego z Google (z takimi pomysłami spotykam się niestety często i stąd pomysł na artykuł) nie jest dobrym rozwiązaniem, Może też skutkować wezwaniem do zapłaty od autora, który nie udzielił nam licencji na jego wykorzystanie. Skąd można więc wziąć zdjęcia na blog o psach bez naruszania praw autorskich?

W artykule znajdziesz strony z darmowymi zdjęciami oraz rozwiązania, z których sama korzystam prowadząc blog AjriszZona.pl i inne serwisy o tematyce związanej z psami.

Spis treści:

  1. Serwisy z darmowymi zdjęciami psów
  2. Proste narzędzia online do projektowania grafiki
  3. Zdjęcia publikowane za zgodą autora
  4. Zdjęcia robione samodzielnie
  5. Podsumowanie – o czym warto pamiętać

Skąd brać zdjęcia na blog o psach?

1. Serwisy z darmowymi zdjęciami psów – bezpłatne zdjęcia na blog

Korzystając z darmowych zdjęć dostępnych w serwisach zwróć uwagę przede wszystkim na licencję. Poszukiwania zaczynam od Creative Commons 0 (CC0), która umożliwia kopiowanie, zmienianie, rozpowszechnianie zdjęcia, nawet w celu komercyjnym, bez pytania o zgodę autora.

Zdjęcia w danym serwisie mogą mieć różne licencje, tym samym spełnienia mogą wymagać różne warunki celem ich darmowego wykorzystania. Podczas wyszukiwania zdjęć w darmowych stockach, często w pierwszej kolejności wyświetlają się zdjęcia płatne, które serwis w ten sposób promuje. Więcej o licencjach CC przeczytasz tutaj.

Oto moja lista serwisów:

  • pixabay.com/pl – duży wybór darmowych zdjęć i grafik do użytku w licencji CC0. Rejestracja nie jest obowiązkowa, jednak ułatwia korzystanie z serwisu, gdy pobieramy dużo zdjęć w większej rozdzielczości. Znajduję tu najwięcej zdjęć psów i prawie zawsze na tym serwisie mogę zakończyć poszukiwania.
  • pikwizard.com – stock z darmowymi i płatnymi zdjęciami. Znajdziemy w nim duży wybór zdjęć psów z licencją CC0 (wśród miniaturek bez oznaczenia „premium”) do pobrania bez rejestracji.
  • pl.freepik.com – wiele ciekawych grafik, również wektorowych. Najczęściej konieczne jest podanie autora w przypadku użytku do celów komercyjnych. Tu również nie jest konieczne rejestracja.
  • pl.wikipedia.org i www.flickr.com – można tu znaleźć ciekawe zdjęcia tematyczne, których brakuje na stockach (np. niektóre rasy psów). Zdjęcia mają różną licencję, korzystanie nie wymaga rejestracji.
  • Płatne stocki pl.depositphotos.com i pl.123rf.com zdecydowałam się zamieścić na tej liście, gdyż po rejestracji uzyskujemy dostęp również do darmowych zdjęć i grafik. Pojawiają się zwykle raz na tydzień lub raz na miesiąc.
  • Darmowe stocki z mniejszym wyborem psich zdjęć:
    negativespace.costocksnap.iofoter.com, unsplash.comwww.pexels.com i photopin.com.

Powyżej wymieniłam serwisy, z których najczęściej korzystam szukając darmowych zdjęć. W Internecie znajdziesz wiele bardziej obszernych list z serwisami oferującymi darmowe zdjęcia o różnej tematyce, np. tu tutaj. Zajrzyj też do wyszukiwarek Creative Commons i eng.letscc.net.

Zdjęcie psa, źródło: https://pixabay.com/pl/

2. Proste bezpłatne narzędzia online do grafiki

Narzędzia online przydają się do szybkiego nanoszenia napisów, tła pod napisy czy tworzenia kolaży:

  • www.canva.com – wspaniałe narzędzie do tworzenia grafiki do wpisów na blog i portale społecznościowe, z wieloma darmowymi szablonami. Nie trzeba pamiętać wymiarów grafik do określonych portali, wystarczy wybrać odpowiednią opcję z listy gotowych szablonów. Gromadzi wszystkie przesłane zdjęcia i projekty, dzięki czemu zawsze mam je pod ręką. Konieczna jest rejestracja. Znajdziemy tu też wiele darmowych zdjęć psów (i nie tylko) do wykorzystania, część pokrywa się z tymi z serwisu pixabay.com.
  • photogramio.com/pl – korzystam przede wszystkim do robienia szybkich kolaży i filtrów. Nie trzeba się rejestrować.
Tworzenie przykładowej grafiki z psami, źródło: https://www.canva.com/.

3. Zdjęcia publikowane za zgodą autora

Zdarza się, że znajdujemy zdjęcie z zawodów czy wspólnego spaceru, które bardzo chcielibyśmy zamieścić na naszym psim blogu. Często wystarczy zapytać autora o zgodę, aby zyskać możliwość publikacji ciekawego zdjęcia i nie narazić się na konsekwencje naruszenia praw autorskich i pokrewnych. Sama robię i publikuję zdjęcia i chętnie zgadzam się na ich wykorzystanie, gdy ktoś zapyta o taką możliwość. Dzięki temu mam kontrolę nad tym gdzie i w jaki sposób są umieszczane.

Trzeba pamiętać, że zdjęcia publikowane na innych blogach czy serwisach internetowych są zawsze chronione prawami autorskimi, nawet jeśli nie zawierają podpisu mówiącego o tym – wynika to z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Tymczasem często spotykam się z mylnym przekonaniem, że mogę dowolnie korzystać z wszelkich zdjęć zamieszczonych w Internecie lub mogę dowolnie korzystać ze zdjęć z logo autora, przecież to dla niego reklama (!).

Podobne mylne przeświadczenie funkcjonuje niekiedy wokół zdjęć wyszukanych przez wyszukiwarkę taką jak Google. Grafika odnaleziona w Google zawsze pochodzi z czyjegoś serwisu i kopiując ją, a następnie wykorzystując, musimy mieć na to zgodę autora lub odpowiednią licencję.

Naruszenie praw autorskich może wiązać się z odpowiedzialnością prawną i skończyć się np. wezwaniem do zapłaty. Z tym wiąże się jeden z kolejnych tematów, które opiszę na podstawie własnego przypadku, kiedy zdjęcie z bloga zostało skopiowane i rozpowszechnione bez mojej zgody przez pewien bank. Wpis już wkrótce.

4. Zdjęcia robione samodzielnie

Niekoniecznie trzeba być profesjonalnym fotografem, żeby zacząć robić ciekawe zdjęcia na psi blog. W przypadku fotografii psów warto pamiętać o kilku prostych zasadach, m.in. o podstawowych komendach, skupianiu uwagi psa, ustawieniu ostrości na oczy, perspektywie i odpowiednim świetle. Zachęcam do zajrzenia na psiPARK.pl, gdzie znajdziesz więcej informacji w artykule pt. Jak zrobić ładne zdjęcie psu?.

Tła fotograficzne

Z kolei w przypadku zdjęć produktów do recenzji korzystam z tła fotograficznego, dostępnego w sklepach internetowych. Jest wiele wzorów i kolorów, które imitują drewno, kamienie i inne podłoża. Jeśli fotografowany obiekt jest mniejszy, dobrym pomysłem jest wykorzystanie podkładek na stół. W marketach można znaleźć podkładki o naprawdę oryginalnych fakturach. Do niektórych projektów wykorzystałam trawę zasianą w dużej doniczce na balkonie, aby nie było konieczności realizacji zdjęć poza domem. Pozostaje tylko odpowiednie oświetlenie i niewielkim kosztem można uzyskać ciekawy efekt. Tutaj liczy się przede wszystkim pomysł i kreatywność.

Bezpłatne zdjęcia na blog o psach – o czym warto pamiętać? Podsumowanie

  • Przed publikacją zdjęcia z darmowego stocka sprawdź, co dokładnie obejmuje licencja (czy np. konieczne jest podanie autora, czy możesz edytować zdjęcie i wykorzystać je do celów komercyjnych). Zobacz nie tylko opis zdjęcia, ale też regulamin serwisu, z którego je pobierasz.
  • Jeśli chcesz opublikować zdjęcie z innego bloga lub serwisu, uzyskaj pisemną zgodę autora. Samo logo na zdjęciu czy podpisanie go nie gwarantuje, że nie naruszysz praw autorskich.
  • Wiele ciekawych grafik i zdjęć na blog możesz przygotować samodzielnie korzystając z tła fotograficznego oraz prostych narzędzi online, takich jak Canva. 
  • Prowadząc blog o psach warto zaprzyjaźnić się z aparatem fotograficznym. Szybko przekonasz się, że robienie zdjęć psom może sprawiać dużo radości i być uzupełnieniem blogowania.
Ten artykuł otwiera cykl związany z prowadzeniem bloga o psach. Już niedługo pojawią się kolejne tematy. Napisz w komentarzu lub na blog@ajriszzona.pl o jakich tematach związanych z prowadzeniem bloga o psach chcesz przeczytać!

Podziel się w komentarzu swoimi  pomysłami!
 


Aktualizacja: 13 marca 2021 r. | ©AjriszZona.pl. Artykuł  stanowi własność AjriszZona.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Wykorzystywanie go w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione. Zdjęcie główne: pixabay.com

.

5/5 - (6 głosy / głosów)

6 Comments

  1. Ala ma psa

    Naprawdę ciekawy artykuł 🙂 z niecierpliwością czekam na resztę cyklu

    Reply
    1. AjriszZona.pl

      Cieszę się, że się podoba 🙂

      Reply
  2. Anyday

    Świetny blog. A co do zdjęć, fotografowanie pupili nie jest łatwym zadaniem, ale dobry telefon powinien dać radę.

    Reply
  3. Gabi

    Każdy kto próbował wie jak ciężko zrobić zdjęcie psu. Ale jak się już uda to jest ogromna satysfakcja.

    Reply
  4. Rina

    Mojemu psiakowi naprawdę nie da się zrobić nierozmazanego zdjęcia. 😀 Niektóre może i wyglądają całkiem artystycznie, ale chciałam zrobić mu jakąś porządną sesyjkę! Okazało się, że salon groomerski, z którego korzystałam [nazwa do wiadomości administratora] ma też usługę sesji zdjęciowych dla zwierząt. Świeżo po myciu i wyczesaniu, pies jest spokojny i nagle zrobił się z niego profesjonalny model!

    Reply
  5. alan

    fajny artykul i duzo informacji

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *