Skąd brać zdjęcia na blog o psach? Bezpłatne zdjęcia na blog

Skąd brać zdjęcia na blog o psach

Coraz więcej opiekunów psów, których znam, zaczyna prowadzić swój blog o psach. Trudnością często spotykaną na początku są zdjęcia – ładne, dobrej jakości, zwracające uwagę i pasujące do tematu wpisu. Publikacja zdjęcia skopiowanego z Google.pl może skończyć się wezwaniem do zapłaty. Skąd można więc wziąć zdjęcia na blog o psach?

W artykule znajdziesz strony z darmowymi zdjęciami oraz rozwiązania, z których sama korzystam prowadząc blog AjriszZona.pl i inne serwisy o tematyce związanej z psami.

Spis treści:

 1. Serwisy z darmowymi zdjęciami psów
 2. Proste narzędzia online do projektowania grafiki
 3. Zdjęcia publikowane za zgodą autora
 4. Zdjęcia robione samodzielnie
 5. Podsumowanie – o czym warto pamiętać

Skąd brać zdjęcia na blog o psach?

1. Serwisy z darmowymi zdjęciami psów – bezpłatne zdjęcia na blog

Korzystając z darmowych zdjęć dostępnych w serwisach zwróć uwagę przede wszystkim na licencję. Poszukiwania zaczynam od Creative Commons 0 (CC0), która umożliwia kopiowanie, zmienianie, rozpowszechnianie zdjęcia, nawet w celu komercyjnym, bez pytania o zgodę autora.

Zdjęcia w danym serwisie mogą mieć różne licencje, tym samym spełnienia mogą wymagać różne warunki celem ich darmowego wykorzystania. Podczas wyszukiwania zdjęć w darmowych stockach, często w pierwszej kolejności wyświetlają się zdjęcia płatne, które serwis w ten sposób promuje. Więcej o licencjach CC przeczytasz tutaj.

Oto moja lista serwisów:

 • pixabay.com/pl – duży wybór darmowych zdjęć i grafik do użytku w licencji CC0. Rejestracja nie jest obowiązkowa, jednak ułatwia korzystanie z serwisu, gdy pobieramy dużo zdjęć w większej rozdzielczości. Znajduję tu najwięcej zdjęć psów i prawie zawsze na tym serwisie mogę zakończyć poszukiwania.
 • pikwizard.com – stock z darmowymi i płatnymi zdjęciami. Znajdziemy w nim duży wybór zdjęć psów z licencją CC0 (wśród miniaturek bez oznaczenia „premium”) do pobrania bez rejestracji.
 • pl.freepik.com – wiele ciekawych grafik, również wektorowych. Najczęściej konieczne jest podanie autora w przypadku użytku do celów komercyjnych. Tu również nie jest konieczne rejestracja.
 • pl.wikipedia.org i www.flickr.com – można tu znaleźć ciekawe zdjęcia tematyczne, których brakuje na stockach (np. niektóre rasy psów). Zdjęcia mają różną licencję, korzystanie nie wymaga rejestracji.
 • Płatne stocki pl.depositphotos.com i pl.123rf.com zdecydowałam się zamieścić na tej liście, gdyż po rejestracji uzyskujemy dostęp również do darmowych zdjęć i grafik. Pojawiają się zwykle raz na tydzień lub raz na miesiąc.
 • Darmowe stocki z mniejszym wyborem psich zdjęć:
  negativespace.costocksnap.iofoter.com, unsplash.comwww.pexels.com i photopin.com.

Powyżej wymieniłam serwisy, z których najczęściej korzystam (lub zamierzam skorzystać) szukając darmowych zdjęć psów. W Internecie znajdziesz wiele bardziej obszernych list z serwisami oferującymi darmowe zdjęcia o różnej tematyce, np. tu tutaj. Zajrzyj też do wyszukiwarek Creative Commons i eng.letscc.net.

Zdjęcie psa, źródło: https://pixabay.com/pl/

2. Proste bezpłatne narzędzia online do grafiki

Narzędzia online przydają się do szybkiego nanoszenia napisów, tła pod napisy czy tworzenia kolaży:

 • www.canva.com – wspaniałe narzędzie do tworzenia grafiki do wpisów na blog i portale społecznościowe, z wieloma darmowymi szablonami. Nie trzeba pamiętać wymiarów grafik do określonych portali, wystarczy wybrać odpowiednią opcję z listy gotowych szablonów. Gromadzi wszystkie przesłane zdjęcia i projekty, dzięki czemu zawsze mam je pod ręką. Konieczna jest rejestracja. Znajdziemy tu też wiele darmowych zdjęć psów (i nie tylko) do wykorzystania, część pokrywa się z tymi z serwisu pixabay.com.
 • photogramio.com/pl – korzystam przede wszystkim do robienia szybkich kolaży i filtrów. Nie trzeba się rejestrować.
Tworzenie przykładowej grafiki z psami, źródło: https://www.canva.com/. Na końcu artykułu znajdziesz przykładowe animowane posty na Instagram, przygotowane w Canva.com

3. Zdjęcia publikowane za zgodą autora

Zdarza się, że znajdujemy zdjęcie z zawodów czy wspólnego spaceru, które bardzo chcielibyśmy zamieścić na naszym psim blogu. Często wystarczy zapytać autora o zgodę, aby zyskać możliwość publikacji ciekawego zdjęcia i nie narazić się na konsekwencje naruszenia praw autorskich i pokrewnych. Sama robię i publikuję zdjęcia i chętnie zgadzam się na ich wykorzystanie, gdy ktoś zapyta o taką możliwość. Dzięki temu mam kontrolę nad tym gdzie i w jaki sposób są umieszczane.

Trzeba pamiętać, że zdjęcia publikowane na innych blogach czy serwisach internetowych są zawsze chronione prawami autorskimi, nawet jeśli nie zawierają podpisu mówiącego o tym – wynika to z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tymczasem często spotykam się z mylnym przekonaniem, że mogę dowolnie korzystać z wszelkich zdjęć zamieszczonych w Internecie lub mogę dowolnie korzystać ze zdjęć z logo autora, przecież to dla niego reklama (!).

Podobne mylne przeświadczenie funkcjonuje niekiedy wokół zdjęć wyszukanych przez wyszukiwarkę taką jak Google. Grafika odnaleziona w Google zawsze pochodzi z czyjegoś serwisu i kopiując ją, a następnie wykorzystując, musimy mieć na to zgodę autora lub odpowiednią licencję.

Naruszenie praw autorskich może wiązać się z odpowiedzialnością prawną i skończyć się np. wezwaniem do zapłaty. Z tym wiąże się jeden z kolejnych tematów, które opiszę na podstawie własnego przypadku, kiedy zdjęcie z bloga zostało skopiowane i rozpowszechnione bez mojej zgody przez pewien bank. Wpis już wkrótce.

4. Zdjęcia robione samodzielnie

Niekoniecznie trzeba być profesjonalnym fotografem, żeby zacząć robić ciekawe zdjęcia na psi blog. W przypadku fotografii psów warto pamiętać o kilku prostych zasadach, m.in. o podstawowych komendach, skupianiu uwagi psa, ustawieniu ostrości na oczy, perspektywie i odpowiednim świetle. Zachęcam do zajrzenia na psiPARK.pl, gdzie znajdziesz więcej informacji w artykule pt. Jak zrobić ładne zdjęcie psu?.

Tła fotograficzne

Z kolei w przypadku zdjęć produktów do recenzji korzystam z tła fotograficznego, dostępnego w sklepach internetowych. Jest wiele wzorów i kolorów, które imitują drewno, kamienie i inne podłoża. Jeśli fotografowany obiekt jest mniejszy, dobrym pomysłem jest wykorzystanie podkładek na stół. W marketach można znaleźć podkładki o naprawdę oryginalnych fakturach. Do niektórych projektów wykorzystałam trawę zasianą w dużej doniczce na balkonie, aby nie było konieczności realizacji zdjęć poza domem. Pozostaje tylko odpowiednie oświetlenie i niewielkim kosztem można uzyskać ciekawy efekt. Tutaj liczy się przede wszystkim pomysł i kreatywność.

Bezpłatne zdjęcia na blog o psach – o czym warto pamiętać? Podsumownie

 • Przed publikacją zdjęcia z darmowego stocka sprawdź, co dokładnie obejmuje licencja (czy np. konieczne jest podanie autora, czy możesz edytować zdjęcie i wykorzystać je do celów komercyjnych). Zobacz nie tylko opis zdjęcia, ale też regulamin serwisu, z którego je pobierasz.
 • Jeśli chcesz opublikować zdjęcie z innego bloga lub serwisu, uzyskaj pisemną zgodę autora. Samo logo na zdjęciu czy podpisanie go nie gwarantuje, że nie naruszysz praw autorskich.
 • Wiele ciekawych grafik i zdjęć na blog możesz przygotować samodzielnie korzystając z tła fotograficznego oraz prostych narzędzi online, takich jak Canva. 
 • Prowadząc blog o psach warto zaprzyjaźnić się z aparatem fotograficznym. Szybko przekonasz się, że robienie zdjęć psom może sprawiać dużo radości i być uzupełnieniem blogowania.
Ten artykuł otwiera cykl związany z prowadzeniem bloga o psach. Już niedługo pojawią się kolejne tematy. Napisz w komentarzu lub na blog@ajriszzona.pl o jakich tematach związanych z prowadzeniem bloga o psach chcesz przeczytać!

Przykładowe posty zrobione w Canva.com:

https://www.instagram.com/p/B_uxK6XH9p1/

 

https://www.instagram.com/p/B_xhtUOnuW_/

 

 

Podziel się w komentarzu swoimi  pomysłami!


Aktualizacja: 5 maja 2020 r. | ©AjriszZona.pl. Artykuł  stanowi własność AjriszZona.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Wykorzystywanie go w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione. Zdjęcie główne: pixabay.com

.

Podziel się z innymi miłośnikami psów

2 Comments

 1. Ala ma psa

  Naprawdę ciekawy artykuł 🙂 z niecierpliwością czekam na resztę cyklu

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Cieszę się, że się podoba 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.