BARF-EKSPERT i nasz powrót do barfa [RECENZJA]

BARF-EKSPERT

Od dłuższego czasu zastanawiałam się nad powrotem Pandy do BARFa, co zbiegło się z propozycją napisania recenzji pakietu od BARF-EKSPERT.PL. Dość długi czas trwały przygotowania, przede wszystkim musiałam sobie odświeżyć wiedzę oraz sprawdzić zdrowie Pandy. Dlaczego chciałam wrócić do tej diety? Ponieważ najlepiej służyła Pandzie.

Miski szybko robiły się puste (w przypadku karmy suchej Panda jest niejadkiem), wyniki badań w normie, kondycja dobra, oddech świeży, brak kamienia nazębnego i brak problemów z wypróżnianiem się. Ajrisz miała z tej diety takie same korzyści, dodatkowo udało nam się zredukować wagę, co nie nastąpiło z pomocą żadnych karm typu light (i odpowiedniej dawki ruchu rzecz jasna).

Zanim przejdę do recenzji, napiszę kilka słów o tym, czym BARF jest dla mnie

BARF (ang. Biologically Appropriate Raw Food) to Biologicznie Odpowiednie Surowe Pożywienie. Założeniem tej diety (opracowanej przez lekarza weterynarii) jest to, że zwierzę potrzebuje diety odpowiedniej dla swojego gatunku, pozwalającej na jego prawidłowy rozwój i zachowanie zdrowia.

Dla mnie BARF to jedzenie nieprzetworzone, dostarczające jak najlepszej jakości składniki odżywcze oraz sprawdzonej jakości (wcześniej kupowałam Pandzie i Ajrisz produkty ze sklepów spożywczych i zakładów mięsnych, te, które sama mogłabym zjeść). Dieta BARF zapewnia psu różnorodność, możliwość żucia i „rozpracowywania” jedzenia i nie jest tak monotonna jak sucha karma. Bilansuje się w dłuższym okresie (np. tygodnia), dlatego pies może dostawać codziennie coś innego do jedzenia.

Nie bałam się, że źle ustalę dawkę poszczególnych składników, ponieważ na początku pomagają w tym specjalne kalkulatory, a później obserwacja psa (zresztą podobnie jak w przypadku karmy gotowej). Z BARFa musiałam zrezygnować ze względu na brak możliwości przechowywania mrożonego mięsa i – w przypadku Ajrisz – z powodów zdrowotnych. Mimo to śledziłam nowości na rynku nawiązujące do diety BARF. Spotkałam się z nimi również opiekując się naszymi stałymi gośćmi, którym służyły. Wróćmy do pakietu testowego od BARF-EKSPERT.

BARF-EKSPERT – pierwsze wrażenie

Przesyłka dotarła do mnie bardzo szybko, w zapowiedzianym terminie. Miałam przygotowane miejsce w zamrażarce na 12 kg karmy. W kartonowym opakowaniu znalazłam styropianowe pudełko z wieczkiem, które przyciągnęło uwagę Ajrisz i Pandy. W środku znajdowały się idealnie zamrożone 0,5 kilogramowe porcje mięsa i podrobów.

BARF-EKSPERT
Ajrisz i Panda sprawdzają przesyłkę od BARF-EKSPERT

Na poszczególnych paczkach znalazłam etykiety w języku angielskim i niemieckim. Dużym minusem dla mnie jest brak opisu, składu i daty przydatności w języku polskim. Co prawda otrzymałam wyczerpujące informacje w wiadomości e-mail, jednak zdjęcia na stronie internetowej wyglądają inaczej niż mrożonki w paczce i można napotkać trudności przy rozpoznawaniu danego produktu.

BARF-EKSPERT
Qmasum czyli księgi (część żołądka przeżuwaczy) BARF-EKSPERT
BARF-EKSPERT
Księgi BARF-EKSPERT

BARF-EKSPERT – opis producenta

Na stronie internetowej BARF-EKSPERT.pl możemy przeczytać, że przedsiębiorstwo rezygnuje ze szkodliwych dodatków i dba, aby produkty zachowały wartości naturalne i witaminy. Siedziba firmy znajduje się na terenie jednej z największych ubojni w kraju związkowym Brandenburgii. Zwierzęta ubojowe pochodzą głównie z Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Brandenburgii. Więcej: http://barf-ekspert.pl/zadowolony/poznaj-blizej-nasza-firme-4

W moim pakiecie testowym znalazły się: 2 kg mięsa drobiowego, 2 kg mięsa drobiowo-wołowego, 2 kg Mix Energii, 2 kg Mix wołowy, 1 kg energetycznego menu z ziemniakami, 1 kg kurczaka z ryżem, 1 kg zielonych żwaczy, 1 kg ksiąg.

Po 2 tygodniach…

Panda jadła bardzo chętnie wszystkie produkty i widać było, że jej służą (biorąc pod uwagę kondycję, apetyt i wypróżnianie się). Mrożone porcje dostarczone prosto do domu są faktycznie bardzo wygodne i łatwe w podaniu. Niektórych może zdziwić dodatek ryżu, jednak wcześniej zdarzało mi się go podawać Pandzie i dla nas był jak najbardziej w porządku.

BARF-EKSPERT
Mięso z kurczaka od BARF-EKSPERT
BARF-EKSPERT
Mięso z kurczaka od BARF-EKSPERT
BARF-EKSPERT
Panda i mięso z kurczaka od BARF-EKSPERT

Nasze barfowe menu…

…na początek zostało wzbogacone przede wszystkim o mięsne kości, warzywa i owoce. Wszystko oczywiście surowe, a warzywa i owoce dodatkowo zblendowane lub starte na drobnej tarce. Na stronie BARF-EKSPERT.PL znajdziecie kalkulator BARF, który pomoże Wam w ustaleniu ilości pożywienia dla Waszego psa biorąc pod uwagę m.in. jego wagę, aktywność oraz wiek (szczenię/pies dorosły).

Ogólnie dieta BARF składa się z takich surowych produktów jak mięso (mięśnie, np. mięso wołowe i pierś z kurczaka), podroby (np. wątróbka, żołądek, serce), mięsne kości i chrząstki (skrzydełka, szyje itp.), warzywa i owoce oraz suplementy (np. krew). Jeśli dzięki mojej recenzji zainteresujesz się dietą BARF, to z łatwością odszukasz dużo informacji na ten jej temat w Internecie. Zapraszam również do kontaktu ze mną.

BARF-EKSPERT
Uzupełnienie menu czyli skrzydełka z kurczaka oraz marchewka

Ustalone za pomocą kalkulatora menu było dla mnie jedynie punktem wyjścia. Na podstawie obserwacji Pandy oraz wyników badań kontrolnych może być odpowiednio modyfikowane w przyszłości (można wprowadzić dodatki i suplementy). Rozkład tygodniowy jest też orientacyjny, jak wspomniałam wcześniej dieta BARF może bilansować się w dłuższym okresie czasu i jeśli jednego dnia podamy np. więcej mięsa, to kolejnego dnia podajemy go odpowiednio mniej.

BARF-EKSPERT
Dzienne i tygodniowe menu Pandy opracowane na podstawie kalkulatora BARF

Podsumowując, nasz pakiet testowy od BARF-EKSPERT okazał się być dobrą bazą do ułożenia barfowego menu. Jakość obsługi i kontakt z firmą były profesjonalne, a wygląd i zapach mięsa oraz podrobów – jak najbardziej odpowiednie dla tego typu produktów. Po zjedzeniu 12 kg karmy Pandzie wrócił apetyt, załatwiała się regularnie i w o wiele mniejszych niż w przypadku karm suchych ilościach, jest pełna wigoru i pomimo już prawie dziesięciu wiosen na jej karku – z radością podskakuje do kolejnej przygotowywanej miski. Warto było powrócić.

BARF-EKSPERT – gdzie kupić?

Produkty BARF-EKSPERT.PL dostępne są w sklepie internetowym. Poza mrożonym mięsem i podrobami dla psów znajdziecie tu kości, warzywa, suplementy (np. krew), produkty do żucia, lody oraz różnego rodzaju pakiety (startowe, na drogę, bio i inne). Warto wspomnieć też o menu dla kotów.

Artykuł powstał we współpracy z BARF-EKSPERT.PL 


©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Link do artykułu możesz udostępnić w mediach społecznościowych jednak poza nimi kopiowanie i wykorzystywanie artykułu lub zdjęć w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.


5/5 - (4 głosy / głosów)

7 Comments

 1. Życie z Psem

  My z Barf-Ekspert również jesteśmy bardzo zadowoleni. Produkty wyglądają na wysokiej jakości – rzeczywiście minusem jest brak języka polskiego i bardziej szczegółowych opisów, ale nie jest to aż taki problem moim zdaniem.

  Nas namówili, żeby spróbować tej diety i już na niej zostaliśmy. Legion ma ogólnie problemy z nietolerancją pokarmową, a od czasu przejścia na BARF biegunki zniknęły, więc jest sukces 🙂

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Dokładnie, na BARFie nigdy nie było u nas problemów z biegunkami. Panda zostaje na tej diecie i widać, że jest zadowolona 🙂

   Reply
 2. Olga

  Barf jest chyba najbardziej naturalny dla psa. Oczywiście trzeba go stosować z głową i kierując się dobrem psa.

  Reply
 3. Klara

  Uważam, że dieta barf dla psa jest bardzo zdrowa. Odkąd stosuję tę dietę u niego jest bardzo żywy i nie ma żadnych problemów ze zdrowiem, a wcześniej miewał różne niestrawności i wypadała mu sierść. Tutaj w artykule są wymienione ciekawe zalety (reklama do wiadomości redakcji).

  Reply
 4. Pingback: Najlepsza karma dla psa - bezzbożowa, mokra, dobra karma dla psa

 5. anka

  BARF to bardzo zdrowe rozwiązanie

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Zgadzam się z tym, chociaż musieliśmy zmienić karmę u Pandy.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *