Obroża Bayer FORESTO [RECENZJA]

Obroża Bayer FORESTO

W tym roku pierwszy raz sprawdzimy działanie obroży przeciw pchłom i kleszczom Bayer FORESTO. Dotychczas Ajrisz i Pandzie podawałam preparaty do nakrapiania (np. Fiprex). Mimo zadowalającej skuteczności, minusem była konieczność aplikowania ich co 4 tygodnie i unikania głaskania i kąpieli bezpośrednio po nałożeniu. W przypadku obroży FORESTO zainteresowała mnie przede wszystkim skuteczność, wodoodporność i długotrwałe działanie (jedna obroża wystarcza na 8 miesięcy).

 Aktualizacja 23.05.2018 r.: Jak obroża Foresto sprawdziła się u nas – 10 miesięcy później 

POLECAMY: Artystyczna fotografia psów – AjriszZona.pl (gdy nie podróżujemy, to fotografujemy – oczywiście psy!)

Obroża Bayer FORESTO – pierwsze wrażenie

Przesyłka przyszła bardzo szybko. Obroże zapakowane są w okrągłe, metalowe pudełka. Do naszych sklep NaszeZoo.pl dołączył książeczki zdrowia i list skierowany bezpośrednio do Ajrisz i Pandy.

Obroża Bayer FORESTO
Przesyłka od NaszeZoo.pl – obroże FORESTO i książeczki zdrowia

W pudełku FORESTO znajduje się plastikowa torebka, w której szczelnie zapakowana jest zwinięta obroża. Znajdziemy też tu ulotkę informacyjną producenta ze szczegółowym opisem działania obroży, wskazań leczniczych, dawkowania, środków ostrożności itp.

Obroża Bayer FORESTO
Obroża FORESTO zapakowana jest szczelnie w plastikowej torebce

Obroża jest szara i bezzapachowa. Przed zastosowaniem wymaga przygotowania. Należy usunąć elementy łączące oraz przyciąć odpowiednio do obwodu szyi psa.  Dla Ajrisz (38 kg) obroża była odpowiedniej długości, w przypadku obroży Pandy (17 kg) konieczne było odcięcie fragmentu. Obroża jest regulowana, wymaga sprawdzenia co jakiś czas, czy się nie obluzowała.

Obroża Bayer FORESTO
Obroża FORESTO wymaga przygotowania przed założeniem

Dużą zmianą dla mnie jest konieczność noszenia obroży przez psa 24 godziny na dobę, do czego nie jestem przyzwyczajona. Ajrisz i Pandzie wydaje się to nie przeszkadzać i po założeniu nie zaobserwowałam żadnych niepokojących objawów. Nasze obroże stosujemy od paru dni i na pewno powrócę do uzupełnienia recenzji za kilka miesięcy.

Obroża Bayer FORESTO
Panda z założoną obrożą FORESTO

Do obroży sklep dołączył książeczki zdrowia dla Ajrisz i Pandy. Dla nas to był idealny moment – Ajrisz kończy w tym roku 11 lat i już brakowało nam miejsca w poprzedniej książeczce. Uwzględniono tu ciekawe i ważne informacje np. dlaczego warto czipować zwierzęta, jakie pokarmy są dla nich szkodliwe oraz jak opiekować się pupilami w upalne dni.  Spodobało mi się podkreślenie nazwy „Opiekun psa” zastosowanej zamiast „Właściciel psa”.  Jak pewnie zauważyliście, również unikam słowa „właściciel psa”. Zwierzę nie jest rzeczą i nie można go posiadać. Jest przyjacielem, którym człowiek opiekuje się.

Obroża Bayer FORESTO – opis producenta

Producentem obroży jest Bayer Animal Health GmbH. Według ulotki informacyjnej wskazaniem do użycia obroży FORESTO jest zapobieganie i leczenie infekcji pcheł przez okres 7 do 8 miesięcy oraz ochrona bezpośredniego otoczenia zwierzęcia przed rozwojem larw pcheł przez 8 miesięcy. W tym okresie czasu obroża wykazuje też skuteczność roztoczobójczą, czyli zabija i odstrasza kleszcze (larwy, nimfy i dorosłe osobniki). Obroża ma redukować ryzyko babeszjozy oraz erlichiozy psów przez okres 7 miesięcy. Stosuje się ją również w celu leczenia infestacji wszołów. Obroża jest wodoodporna.

Wpis powstał we współpracy z NaszeZoo.pl

Aktualizacja:

Jak obroża Foresto sprawdziła się u nas? 10 miesięcy później

Obrożę przeciw kleszczom Foresto stosujemy u Ajrisz i Pandy już drugi rok. O samej obroży i jej działaniu pisaliśmy tutaj. W poniższym artykule podzielimy się spostrzeżeniami dotyczącymi jej skuteczności, prawidłowego stosowania oraz plusów i minusów.

Plusy

 • Wysoka skuteczność – tylko jeden kleszcz u jednego z dwóch psów w ciągu 15 miesięcy. Co ważne, kleszcz nie był opity krwią i pozostawał wbity przez mniej niż 24 godziny zanim go wyjęliśmy.
 • Wygoda – jedna obroża na 7-8 miesięcy to dla nas dużo wygodniejsze rozwiązanie niż preparaty stosowane raz na 4 tygodnie.
 • Oszczędność – koszt jednej obroży dla psa powyżej 8 kg to ok. 90 zł na 7-8 miesięcy, czyli ok. 11-13 zł na miesiąc. To co najmniej dwa razy mniej niż w przypadku stosowanych wcześniej kropli spot-on.
 • Brak zapachu wyczuwalnego dla ludzi.

Minusy

 • Obroża musi być noszona cały czas – chociaż wydaje się to nie przeszkadzać psom, nie do końca możemy się przyzwyczaić, że mają ją założoną w domu i w czasie snu.
 • U Ajrisz pojawiło się lekkie wyłysienie od spodniej strony szyi w miejscu styku obroży ze skórą. Nie powiększa się jednak i nie występuje zaczerwienienie.
 • Konieczność częstych kontroli prawidłowego założenia obroży – Panda w czasie drapania się czy otrzepywania luzuje obrożę i co kilka dni trzeba ją dopasowywać. Podejrzewamy, że właśnie z tego powodu pojawił się u niej wbity kleszcz.

Obroża przeciw kleszczom – skuteczność po 15 miesiącach

Obroża spełniła nasze oczekiwania na co dzień oraz w czasie wakacyjnych wyjazdów. Szczególnie obawialiśmy się kleszczy na Mazurach, gdzie w ostatnich latach wzrosła liczba zakażeń boreliozą [1]. Jest to jeden z głównych regionów występowania kleszczy w Polsce [2]. Ajrisz i Panda przebywały tu w lesie, nad wodą i w przydomowym ogrodzie prawie cały dzień, jednak nie było problemów z kleszczami.

Obroża przeciw kleszczom
Obroża Foresto sprawdziła się u nas również w czasie wakacyjnych wędrówek m.in. w Puszczy Piskiej

W tym czasie znaleźliśmy tylko jednego wbitego kleszcza, u Pandy. Dla porównania, gdy używaliśmy kropli spot-on, w ciągu roku pojawiało się nawet kilka kleszczy opitych krwią. Obroża sprawdza się doskonale w ochronie przeciw pchłom, których nigdy nie zaobserwowaliśmy u naszych psów.

Obroża przeciw kleszczom – prawidłowe stosowanie

Co jakiś czas można usłyszeć, że psy łapią kleszcze mimo założonej obroży. Z naszych obserwacji wynika, że może wiązać się to z nieprawidłowym jej stosowaniem. W ulotce dołączonej do obroży znajdziemy szczegółową instrukcję [3]. Wybraliśmy kilka ważnych punktów, na które warto zwrócić uwagę.

 • Obroża powinna być dopasowana do szyi psa i ściśle do niej przylegać – przed założeniem należy upewnić się, że są usunięte wszystkie plastikowe elementy łączące; obrożę należy dopasować nie za ciasno (tak, aby było możliwe wsunięcie pod nią dwóch palców) oraz dociąć odpowiednio do obwodu szyi psa; należy też co jakiś czas sprawdzać, czy się nie poluźniła.
 • Obroża powinna być noszona przez psa nieprzerwanie przez 7-8 miesięcy – nie należy ściągać jej w domu czy na noc i trzeba pamiętać o zamianie na nową, gdy zbliża się termin.
 • Należy unikać długotrwałej ekspozycji obroży na działanie wody oraz nadmiernego stosowania szamponu – Ajrisz i Panda wchodzą do wody już raczej sporadycznie i nie zanurzają się całe. Wydaje nam się, że ten punkt może być problematyczny dla opiekunów psów, które uwielbiają pływać i mają możliwość wchodzenia do wody na co dzień.
obroża przeciw kleszczom
Po lewej stronie: obroża założona za luźno, po prawej stronie: obroża dopasowana prawidłowo.

Według nas najważniejszą funkcją obroży jest zabicie kleszcza w szybkim czasie po jego wbiciu się i wypiciu krwi. Dzięki temu unikniemy zarażenia psa. Obroża nie zawsze odstraszy kleszcze tak, że w ogóle nie wejdą na psa. Bardzo ważne jest codzienne przeglądanie skóry czworonoga.

Gdzie kupić obrożę Foresto?

Obrożę Foresto kupisz w sklepie internetowym NaszeZoo.pl. Dla psów ważących ponad 8 kg przeznaczona jest obroża długości 70 cm dostępna https://www.naszezoo.pl/pl/p/Bayer-Foresto-obroza-dla-psa-powyzej-8-kg-dlugosc-70-cm-GRATIS-Ksiazeczka-zdrowia-dla-psa-i-kota/5773. Psy o masie mniejszej niż 8 kg powinny otrzymać obrożę o długości 38 cm – znajdziesz ją https://www.naszezoo.pl/pl/p/Bayer-Foresto-obroza-dla-psa-i-kota-ponizej-8-kg-dlugosc-38-cm-GRATIS-Ksiazeczka-zdrowia-dla-psa-i-kota/5772.

Obroża przeciw kleszczom
Obroża przeciw kleszczom Foresto dla psów powyżej 8 kg.
Obroża przeciw kleszczom
Obroża przeciw kleszczom Foresto dla psów powyżej 8 kg.

Źródła:

[1] olsztyn.tvp.pl/3018947/grozne-kleszcze-w-regionie-przybywa-przypadkow-boreliozy, [2] www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,sezon-na-kleszcza,artykul,1609377.html, [3] weterynaria.bayer.com.pl/pl/zwierzeta-towarzyszace/koty/foresto-obroza-dla-kotow-i-malych-psow

Wpis powstał we współpracy z NaszeZoo.pl


©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.

 

4.9/5 - (91 głosy / głosów)

16 Comments

 1. Olga

  My stosujemy Foresto od kilku lat i sprawdza się bardzo dobrze.

  Reply
 2. Karo

  My również stosujemy FORESTO, bo Nasza Luna uwielbia wodę :p o każdej porze roku. Jesteśmy zadowoleni. Kleszcze są na psie, ale nie wczepione i martwe. My polecamy 😀

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Ajrisz i Panda jeszcze nie miały okazji pływać w tym roku, mam nadzieję, że u nas obroża Foresto też sprawdzi się nad morzem 🙂

   Reply
 3. jaca

  Czy mozna te obroze przyciac jak zwisa kawalek paska?

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Jak najbardziej, nadmiar obroży po dopasowaniu można odciąć. Najlepiej zostawić tam jednak kilka cm (kilka ząbków) zapasu, aby obroża nie rozpinała się np. gdy pies podrapie się po szyi lub podczas większych aktywności.

   Reply
 4. Łukasz

  Witam, jaki obwód szyi ma Wasz mniejszy pies i jaka jest szerokość tej obroży? Mam małego psa (ok. 10 kg) i zastanawiam się, czy wziąć tą foresto dla dużych (boję się, że będzie gruba i ciężka) czy kiltix dla średnich psów.

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Panda ma w obwodzie szyi 37 cm. Szerokości obroży niestety teraz nie zmierzymy, bo aktualnie jej nie nosi.

   Reply
  2. AjriszZona.pl

   Wracamy w czerwcu 2021 r. 🙂 Obroża Pandy ma szerokość 1,5 cm.

   Reply
 5. Anonim

  A gdzie uwagi odnosnie niepozadanych dzialan obrozy czy glaskanie psa z obroza jest bezpieczne brak podstawpwych informacji

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   U nas nie wystąpiły działania niepożądane, a wpis jest naszą recenzją, nie artykułem informacyjnym o obroży. Pozdrawiamy serdecznie 🙂

   Reply
 6. Anonim

  Czy po okresie 8 miesięcy powinno się od razu założyć nową obrożę?
  Grażyna

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   To zależy gdzie mieszkacie, jaka jest temperatura w okresie ściągania obroży i czy są kleszcze.

   Reply
   1. Anonim

    Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Mieszkamy nad morzem, w czasie zimy dużo wilgoci.
    Grażyna

    Reply
    1. AjriszZona.pl

     Jeżeli ściągam obrożę Pandzie gdy jest 5 stopni i więcej to zakładam nową. Możesz też dopytać Waszego weterynarza czy aktualnie kleszcze są aktywne. Po ściągnięciu nie ma już ochrony więc warto upewnić się, czy psu nie grożą kleszcze.

     Reply
 7. Anonim

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Grażyna

  Reply
 8. Paulina

  U nas samo Foresto nie daje rady, mamy psa z dość długą i gruba sierścią + podszerstek. Używamy dodatkowo kropli i wtedy jest w miarę okej ale i tak po każdym spacerze przeglądam skórę mojej psiny. Plusem jest to, że kleszcze nawet wbite są malutkie, często sparaliżowane lub martwe, ale niestety w stu procentach nie eliminuje u nas Foresto problemu. W tym roku jest też ogrom kleszczy w Łodzi, po powrocie z majówki okazuje się, że w Sudetach było ich mniej. 😉

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *