Książański Park Krajobrazowy i Zamek Książ z psem

Książański Park Krajobrazowy i Zamek Książ z psem

Książański Park Krajobrazowy jest wspaniałym miejscem na spacer z psem. Warto tu przyjechać, chociaż na sam Zamek Książ, ani na jego tarasy nie można wejść z czworonogiem. W parku czekają na nas piękne widoki i ścieżki między starymi, zabytkowymi drzewami. Z psem możemy również wejść na teren pobliskich Stajni Książ, gdzie zamieszkuje Stado Ogierów Książ.

POLECAMY: Artystyczna fotografia psów – AjriszZona.pl (gdy nie podróżujemy, to fotografujemy – oczywiście psy!)

Spis treści:

  1. Książański Park Krajobrazowy i Ścieżka Hochbergów z psem
  2. Zamek Książ – bez psa
  3. Stajnie Książ – z psem
  4. Nocleg z psem przy Zamku Książ

Książański Park Krajobrazowy z psem i Ścieżka Hochbergów

Książański Park Krajobrazowy ma powierzchnię 3155 ha (otulina 5933 ha) i na jego terenie znajdują się doliny potoku Szczawnik i rzeki Pełcznicy. Rzeka opływa skalny cypel, na którym wznosi się Zamek Książ. W parku rosną cisy (wiek najstarszego szacuje się na 600 lat) oraz ponad 120 drzew zabytkowych (m.in. klony, kasztanowce białe i buki).

Od zamku biegnie – najstarsza w parku – Aleja Lipowa, która powstała w XVIII wieku (zdjęcie poniżej). Aleją Lipową można spacerować z psem, z którym podejdziemy też pod Mauzoleum Hochbergów, przejdziemy pod dwiema parkowymi bramami i odwiedzimy punkt widokowy (zdjęcie główne artykułu), z którego widać Zamek Książ w całej okazałości, wraz z Dziedzińcem Honorowym i budynkami, w których obecnie znajdują się hotele i restauracje. Wszystkie te miejsca można odwiedzić z psem w czasie niedługiego, godzinnego spaceru.

Zamek Ksiaż z psem
Aleja Lipowa – najstarsze założenie parkowe – powstała w XVIII wieku i prowadzi od Zamku Książ do Mauzoleum Hochbergów

Teren parku jest zróżnicowany, są tu liczne wzniesienia i doliny. Około godziny ósmej rano i wieczorem w parku nie było prawie nikogo poza wiewiórkami i lisami, za to głośno i pięknie szumiały stare drzewa. Był to wyjątkowy dźwięk, którego nie słyszeliśmy w innym parku. W nocy poza głównymi alejkami i okolicami zabudowań jest bardzo ciemno i dobrze widać gwiazdy. Jeszcze przed południem robi się tu dość tłoczno i parkuje wiele samochodów, również przy alejkach poza parkingami. Jeśli chcesz udać się na spokojny spacer z psem, to polecamy właśnie godziny poranne i wieczorne, a nawet nocne.

zamek ksiaż z psem
Południowa brama parku na Ścieżce Hochbergów, która prowadzi od zamku do punktu widokowego, niedaleko Mauzoleum Hochbergów – robi wrażenie zwłaszcza w nocy

Przez park biegnie kilka szlaków turystycznych pieszych i ścieżek pieszych, które są dobrze oznaczone. Na szczególną uwagę zasługuje Ścieżka Hochbergów czyli szlak przyrodniczo-edukacyjny, którego punktami są właśnie Zamek Książ, ruiny zamku Stary Książ, tereny rezerwatu przyrody i pozostałości budowli z okresu II wojny światowej. Z Pandą przeszliśmy fragmentem ścieżki od zamku do okolic punktu widokowego. W parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody, nie znaleźliśmy żadnego oznaczenia, które zakazywałoby wstępu z psem na szlak wytyczony dla ruchu pieszego i rowerowego, jednak czekamy obecnie na potwierdzenie czy taki zakaz faktycznie nie obowiązuje.

zamek książ z psem
Poranny widok na Oślą Bramę, przez którą wchodzi się na Dziedziniec Honorowy Zamku Książ oraz do restauracji i Hotelu Książ

Do Książańskiego Parku Krajobrazowego możemy przyjechać z Wałbrzycha autobusem numer 12 (rozkład tutaj) lub samochodem. Parkowanie możliwe jest na parkingu głównym, przed Oślą Bramą (zdjęcie powyżej) lub bezpośrednio przy budynkach zamku. Do wyboru jest kilka parkingów, które różnią się odległością od zamku, ceną (10-15 zł za dobę), a także dostępnością (niektóre dostępne są tylko dla gości hotelowych).

Zamek Książ jest jednym z największych zamków w Polsce (po zamku w Malborku i Krakowie). Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIII wieku. W latach 1943-1945 do zamku wkroczyła paramilitarna organizacja „Todt”, która prowadziła prace przypuszczalnie przygotowujące go pod jedną z głównych kwater Adolfa Hitlera. Zostały wybudowane wtedy podziemne tunele pod zamkiem i pod Dziedzińcem Honorowym. W tym czasie podobne tunele powstały w Górach Sowich. Podziemia Zamku Książ sięgają głębokości 50 metrów, a zostały wybudowane przez więźniów obozu Gross-Rosen. Zwiedzanie podziemi możliwe jest od niedawna – od października 2018 r.

Zamek Książ – bez psa

Do Zamku Książ nie można wejść z psem. Informacja o zakazie wstępu ze zwierzętami znajduje się na Oślej Bramie (zdjęcie poniżej) i drugiej bramie od strony parkingów. Oznacza to, że z psem nie można wejść też na Dziedziniec Honorowy przed zamkiem oraz na tarasy i do podziemi. Jeśli jednak pies śpi z nami w Hotelu Książ (tu nocowaliśmy z Pandą), który mieści się przy dziedzińcu, to może przejść przez bramę i przebywać przy kompleksie hotelowym sąsiadującym z zamkiem (kolejne zdjęcie poniżej). Nadal jednak nie może wejść do samego zamku!

zamek książ z psem
Informacja o zakazie wprowadzania zwierząt widnieje na dwóch bramach, w tym na Oślej Bramie
Zamek książ z psem
Panda przy kompleksie hotelowym, między Oślą Bramą a Dziedzińcem Honorowym – ten teren jest dostępny dla psów nocujących w Hotelu Książ (okna hotelu widoczne po lewej i prawej stronie). Zamek udekorowany w barwy narodowe z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (11/11/2018)

Stajnie Książ z psem

Niedaleko zamku znajdują się zabytkowe Stajnie Książ, w których hodowane są głównie konie rasy śląskiej. Budynki stajni pochodzą z XIX wieku, a kryta ujeżdżalnia jest uważana za jedną z piękniejszych w Europie. Na terenie stajni można pojeździć konno oraz zjeść i napić się w gospodzie.

Zwiedzanie stajni (obowiązuje opłata) możliwe jest z psem. Ze względu na stosunek Pandy do koni zrezygnowaliśmy ze zwiedzania i wybraliśmy się na spacer wzdłuż pastwisk, gdzie z większej odległości można podziwiać pasące się i biegające konie.

Zamek Książ z psem
Wejście do zabytkowych Stajni Książ, których zwiedzanie jest możliwe z psem

Nocleg z psem przy Zamku Książ

Trzy hotele zlokalizowane są m.in. w oficynach pałacowych (z niektórych pokoi rozpościera się widok na Zamek Książ), tuż obok Dziedzińca Honorowego, przy cyplu skalnym na którym na wysokości 395 m n.p.m. stoi zamek

W jednym z hoteli, w którym się zatrzymaliśmy, można nocować z psem za dodatkową opłatą (15 zł za dobę). Nie znajdziemy tu żadnych udogodnień dla psa, takich jak kocyk, ręcznik,  podkładka pod miskę czy miska z wodą przy restauracji. W ramach noclegu oferowane jest śniadanie w restauracji, do której jednak nie można wejść z psem – zostało nam zaproponowane jedynie wystawienie stolika na zewnątrz, przy 5 stopniach Celsjusza. Na drzwiach restauracji nie widnieje zakaz wejścia z psem, informacja o zakazie nie jest też udzielana w czasie rezerwacji noclegu z psem.

Na terenie hotelu przebywają lokalne, wolno żyjące koty, dokarmiane na korytarzu wewnątrz budynku – gdzieniegdzie rozstawione są miski z kocim jedzeniem. Koty nie boją się psów i podążają za nami w czasie spacerów.

Nasz hotel zdecydowanie nie był miejscem przyjaznym psom. Biorąc pod uwagę również standard pokoi i restauracji, poza lokalizacją przy samym zamku i w centrum Książańskiego Parku Krajobrazowego, noclegi w nim nie są według nas warte swojej ceny.

Warto zapamiętać, że na miejscu znajdują się trzy hotele: Hotel Zamkowy, Hotel Książ (dzielą tę samą restaurację, gdzie również wydawane są śniadania) oraz Hotel Przy Oślej Bramie z własną restauracją, do której w przeciwieństwie do pozostałych hoteli można wejść z psem (pies musi być na smyczy). Jeśli nocowaliście z psem w innych hotelach przy zamku lub w trochę większej odległości od niego, to podzielcie się w komentarzach Waszymi wrażeniami.

zamek książ z psem
Korytarz Hotelu Książ – nocleg z psem jest możliwy za dodatkową opłatą

Jeśli nocujemy z psem przy Zamku Książ i nie możemy wejść na zamek, to gdzie jeszcze możemy iść na spacer poza opisanymi wcześniej miejscami w parku? Z psem możemy przejść się pomiędzy budynkami w kompleksie dookoła zamku, w których znajdują się m.in. hotele i restauracje. Widać stąd dobrze również okoliczną przyrodę, tarasy i zamek (zdjęcia poniżej).

zamek książ z psem zamek książ z psem zamek książ z psem

Podsumowując, Książański Park Krajobrazowy możemy polecić na spacer czy na weekendowy wyjazd z psem. Nocleg w Hotelu Książ z posiłkami w restauracji Książ dla nas okazał się nie do końca trafiony. Blisko zamku są jednak inne miejsca noclegowe, być może warte sprawdzenia.

Więcej informacji

Szukasz pomysłów na spacer w lesie blisko Jeleniej Góry? Zajrzyj na wlesienajlepiej.pl po więcej inspiracji.


Źródła: tablice informacyjne na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, www.ksiaz.eu, www.stadoksiaz.pl, pl.wikipedia.org, www.ksiaz.walbrzych.pl


Zobacz też:


©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.

 

6 Comments

  1. Pingback: Jakie noclegi z psem polecacie nad morzem, Mazury, agrosturystyka 🐾❤

  2. Wojtek

    Nie wyświetlają się zdjęcia.

    Reply
    1. AjriszZona.pl

      Dziękuję, sprawdzimy to i naprawimy 🙂

      Reply
    2. AjriszZona.pl

      Zdjęcia są już naprawione, zapraszamy do oglądania!

      Reply
  3. jacek

    Dzien dobry,

    a jaki to jest nocleg w ktorym mozna z psem nocowac?

    Reply
    1. AjriszZona.pl

      W artykule podaliśmy nazwę hotelu, w którym nocowaliśmy z psem 🙂

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *