Obroża przeciw kleszczom – jak Foresto sprawdza się u nas?

Obroża przeciw kleszczom

Obrożę przeciw kleszczom Foresto stosujemy u Ajrisz i Pandy już drugi rok. O samej obroży i jej działaniu pisaliśmy tutaj. W poniższym artykule podzielimy się spostrzeżeniami dotyczącymi jej skuteczności, prawidłowego stosowania oraz plusów i minusów.

Plusy

 • Wysoka skuteczność – tylko jeden kleszcz u jednego z dwóch psów w ciągu 15 miesięcy. Co ważne, kleszcz nie był opity krwią i pozostawał wbity przez mniej niż 24 godziny zanim go wyjęliśmy.
 • Wygoda – jedna obroża na 7-8 miesięcy to dla nas dużo wygodniejsze rozwiązanie niż preparaty stosowane raz na 4 tygodnie.
 • Oszczędność – koszt jednej obroży dla psa powyżej 8 kg to ok. 90 zł na 7-8 miesięcy, czyli ok. 11-13 zł na miesiąc. To co najmniej dwa razy mniej niż w przypadku stosowanych wcześniej kropli spot-on.
 • Brak zapachu wyczuwalnego dla ludzi.

Minusy

 • Obroża musi być noszona cały czas – chociaż wydaje się to nie przeszkadzać psom, nie do końca możemy się przyzwyczaić, że mają ją założoną w domu i w czasie snu.
 • U Ajrisz pojawiło się lekkie wyłysienie od spodniej strony szyi w miejscu styku obroży ze skórą. Nie powiększa się jednak i nie występuje zaczerwienienie.
 • Konieczność częstych kontroli prawidłowego założenia obroży – Panda w czasie drapania się czy otrzepywania luzuje obrożę i co kilka dni trzeba ją dopasowywać. Podejrzewamy, że właśnie z tego powodu pojawił się u niej wbity kleszcz.

Obroża przeciw kleszczom – skuteczność po 15 miesiącach

Obroża spełniła nasze oczekiwania na co dzień oraz w czasie wakacyjnych wyjazdów. Szczególnie obawialiśmy się kleszczy na Mazurach, gdzie w ostatnich latach wzrosła liczba zakażeń boreliozą [1]. Jest to jeden z głównych regionów występowania kleszczy w Polsce [2]. Ajrisz i Panda przebywały tu w lesie, nad wodą i w przydomowym ogrodzie prawie cały dzień, jednak nie było problemów z kleszczami.

Obroża przeciw kleszczom
Obroża Foresto sprawdziła się u nas również w czasie wakacyjnych wędrówek m.in. w Puszczy Piskiej

W tym czasie znaleźliśmy tylko jednego wbitego kleszcza, u Pandy. Dla porównania, gdy używaliśmy kropli spot-on, w ciągu roku pojawiało się nawet kilka kleszczy opitych krwią. Obroża sprawdza się doskonale w ochronie przeciw pchłom, których nigdy nie zaobserwowaliśmy u naszych psów.

Obroża przeciw kleszczom – prawidłowe stosowanie

Co jakiś czas można usłyszeć, że psy łapią kleszcze mimo założonej obroży. Z naszych obserwacji wynika, że może wiązać się to z nieprawidłowym jej stosowaniem. W ulotce dołączonej do obroży znajdziemy szczegółową instrukcję [3]. Wybraliśmy kilka ważnych punktów, na które warto zwrócić uwagę.

 • Obroża powinna być dopasowana do szyi psa i ściśle do niej przylegać – przed założeniem należy upewnić się, że są usunięte wszystkie plastikowe elementy łączące; obrożę należy dopasować nie za ciasno (tak, aby było możliwe wsunięcie pod nią dwóch palców) oraz dociąć odpowiednio do obwodu szyi psa; należy też co jakiś czas sprawdzać, czy się nie poluźniła.
 • Obroża powinna być noszona przez psa nieprzerwanie przez 7-8 miesięcy – nie należy ściągać jej w domu czy na noc i trzeba pamiętać o zamianie na nową, gdy zbliża się termin.
 • Należy unikać długotrwałej ekspozycji obroży na działanie wody oraz nadmiernego stosowania szamponu – Ajrisz i Panda wchodzą do wody już raczej sporadycznie i nie zanurzają się całe. Wydaje nam się, że ten punkt może być problematyczny dla opiekunów psów, które uwielbiają pływać i mają możliwość wchodzenia do wody na co dzień.
obroża przeciw kleszczom
Po lewej stronie: obroża założona za luźno, po prawej stronie: obroża dopasowana prawidłowo.

Według nas najważniejszą funkcją obroży jest zabicie kleszcza w szybkim czasie po jego wbiciu się i wypiciu krwi. Dzięki temu unikniemy zarażenia psa. Obroża nie zawsze odstraszy kleszcze tak, że w ogóle nie wejdą na psa. Bardzo ważne jest codzienne przeglądanie skóry czworonoga.

Gdzie kupić obrożę Foresto?

Obrożę Foresto kupisz w sklepie internetowym NaszeZoo.pl. Dla psów ważących ponad 8 kg przeznaczona jest obroża długości 70 cm dostępna https://www.naszezoo.pl/pl/p/Bayer-Foresto-obroza-dla-psa-powyzej-8-kg-dlugosc-70-cm-GRATIS-Ksiazeczka-zdrowia-dla-psa-i-kota/5773. Psy o masie mniejszej niż 8 kg powinny otrzymać obrożę o długości 38 cm – znajdziesz ją https://www.naszezoo.pl/pl/p/Bayer-Foresto-obroza-dla-psa-i-kota-ponizej-8-kg-dlugosc-38-cm-GRATIS-Ksiazeczka-zdrowia-dla-psa-i-kota/5772.

Obroża przeciw kleszczom
Obroża przeciw kleszczom Foresto dla psów powyżej 8 kg.
Obroża przeciw kleszczom
Obroża przeciw kleszczom Foresto dla psów powyżej 8 kg.

Źródła:

[1] olsztyn.tvp.pl/3018947/grozne-kleszcze-w-regionie-przybywa-przypadkow-boreliozy, [2] www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,sezon-na-kleszcza,artykul,1609377.html, [3] weterynaria.bayer.com.pl/pl/zwierzeta-towarzyszace/koty/foresto-obroza-dla-kotow-i-malych-psow

Wpis powstał we współpracy z NaszeZoo.pl


©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.


Podziel się z innymi miłośnikami psów

11 Comments

 1. Pingback: Obroża Bayer FORESTO przeciw pchłom i kleszczom [RECENZJA] - AjriszZona.pl

 2. Joanna

  Ja mojemu psiakowi zawsze zakładam obroże przeciw kleszczom i jeszcze nigdy kleszcza nie złapał.

  Reply
 3. Anastazja

  Pachnie tak samo nieprzyjemnie jak wszystkie inne obrożne przeciw kleszczom?

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Zapachu praktycznie nie ma.

   Reply
 4. Obrożna foresto

  Obrożna Foresto jest moim zdaniem znakomita. Spełnia swoją rolę. Jest praktycznie bezzapachowa i długo działa. Serdecznie polecam.

  Reply
 5. Anonim

  Niestety obroża nie spełnia swojej funkcji. Codziennie nowe kleszcze. Niektóre na sierści inne już wbite. Dziś w sumie 4. 1 wbity. Bardzo słabo. Szukam innego środka. Pieniądze wyrzucone w błoto

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Jak jest założona, czy przylega do skóry?

   Żaden środek niestety nie chroni przed kleszczami na sierści, dlatego niezależnie od stosowanego środka warto przeglądać regularnie sierść.

   Reply
 6. Wiola

  Niestety moj psiak mimo obrozy foresto codziennie przynosi kleszcze .co podac dodam ze obroza dobrze jest zalozona.

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Kleszcze są wbite?

   Od publikacji wpisu do dzisiaj zdarzył nam się jeden wbity kleszcz, cały czas używamy obroży Foresto.

   Reply
 7. Karolina

  Obroży foresto używamy od 2016 roku. Od 2018 jej jakość znacznie się popsuła. Pomimo poprawnego założenia, kleszcze nadal się wbijają. Po wczorajszym spacerze z sierści zdjęłam 15, a dziś wyjęłam jeszcze 7 wbitych. Jak dla mnie pieniądze wyrzucone w błoto. Muszę szukać innej skutecznej metody ochrony przed kleszczami.

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Dziękuję za komentarz.

   Używamy jej od 2017 roku do dzisiaj i nie zauważyliśmy różnicy w jakości, ale spotykamy się z różnymi o opiniami.

   Niestety nie słyszeliśmy jeszcze o 100% skutecznej metodzie ochrony przeciw kleszczom, niezależnie od tego czy jest to obroża, krople, tabletka czy metody naturalne.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.