Paby pozwala z dużą dokładnością śledzić lokalizację psa, którą możemy sprawdzić na żywo w aplikacji w smartfonie. Dodatkowo posiada funkcję monitora aktywności. Jest przy tym lekki i łatwy w obsłudze. Zdecydowanie polecamy Paby każdemu, kto szuka rozbudowanego lokalizatora dla swojego czworonoga.
Spis treści:
Pierwsze wrażenie
Jak działa Paby? (lokalizator GPS i monitor aktywności)
Podsumowanie (plusy i minusy)
Informacje od producenta
Gdzie kupić?
Pierwsze wrażenie
Ciekawym pomysłem jest opakowanie, które jest jednocześnie silikonową miską podróżną dla małego psa. Zdecydowanie wyróżnia się tym pośród innych opakowań, które – niepotrzebne – są wyrzucane lub przechowywane głęboko w szafie.
Zestaw zawiera urządzenie, które mocuje się na obroży psa, magnetyczną ładowarkę USB, śrubokręt (należy rozkręcić obudowę urządzenia celem włożenia dołączonej karty SIM, zaczepienia gumki mocującej lokalizator do obroży psa) oraz zapasowe elementy (śrubki i widoczne na zdjęciu zapasowe gumki – zaczepy) i instrukcję (instrukcja w języku polskim dostępna jest na stronie sklepu).
Na początek pobraliśmy bezpłatną aplikację mobilną Paby i sparowaliśmy ją z urządzeniem za pomocą znajdującego się na nim kodu QR. Następnie dokonuje się płatności za abonament za pośrednictwem aplikacji i można już przejść do uzupełniania profilu i dodawania informacji o naszym zwierzaku.
Paby GPS lokalizator i monitor aktywności dla psa – jak działa?
Podsumowując, do korzystania z lokalizatora są potrzebne:
- urządzenie Paby z kartą SIM,
- aplikacja Paby zainstalowana na smartfonie,
- uzupełniony profil z dodanym urządzeniem i zwierzęciem,
- opłacony abonament za korzystanie z aplikacji,
- internet i lokalizacja włączone w smartfonie.
Aplikacja posiada trzy główne zakładki: „Aktywność” i „Lokalizacja” oraz „Profil„.
„Profil”
W profilu podajemy swoją nazwę, dodajemy zdjęcie profilu (awatar) i wybieramy spośród dostępnych opcji, takich jak „Moje zwierzęta”, „Moje urządzenia” i „Powiadomienia”. Z kolei w podmenu profilu – w profilu zwierzęcia możemy dodać jego imię, zdjęcie, rasę, datę urodzin, typ sylwetki i wagę oraz ogólną informację, czy jest zdrowe czy nie. Właśnie na podstawie tych danych urządzenie, będące jednocześnie monitorem aktywności, podaje propozycje dziennej aktywności, odpowiedniej wg niego dla naszego czworonoga.
Ponieważ można dodać więcej niż jedno zwierzę, chcieliśmy utworzyć profile dla wszystkich naszych podopiecznych, jednak każde nowe zwierzę wymaga nowego urządzenia (nie wczytuje drugi raz tego samego kodu QR).
„Lokalizacja” – lokalizator GPS
Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę w aplikacji są mapy Google oraz wyraźna informacja o stanie naładowania baterii i zasięgu urządzenia. Możemy na bieżąco odczytywać wszystkie istotne elementy dotyczące urządzenia i jego pracy.
Producent podaje, że lokalizacja psa następuje z dokładnością do 10 metrów. Zauważyliśmy, że zasięg dokładności zmienia się i wynosi od nawet 2 metrów do kilkudziesięciu. Poza mapą, w aplikacji wyświetla się też aktualny adres lokalizacji, dokładna godzina aktualizacji lokalizacji oraz zasięg dokładności lokalizowania w danym momencie.
W czasie śledzenia lokalizacji psa możemy przełączyć widok na zdjęcia satelitarne, zobaczyć historię lokalizacji (w formie filmu, w którym widzimy krok po kroku jak przemieszczał się nasz pies dzisiaj lub w wybranym dniu. Zobacz podglad) oraz wyśrodkować lokalizację. Szczególnie spodobała nam się opcja włączenia nawigacji do aktualnej lokalizacji psa, dzięki czemu można szybko ruszyć do niego bez dodatkowego wpisywania adresu – aplikacja poprowadzi nas tak jak nawigacja samochodowa.
Dostępny jest też tryb śledzenia, czyli sygnał dźwiękowy i/lub świetlny aktywowany bezpośrednio w urządzeniu, co dodatkowo ułatwia odnalezienie psa, gdy jesteśmy już w jego pobliżu lub gdy jest ciemno. Ustawia się jednorazowo lub cyklicznie w określonych odstępach czasu. Sygnał jest dość głośny i warto wcześniej przyzwyczaić do niego psa, żeby się go nie wystraszył. Kolejna opcja to aktywowane z poziomu aplikacji świecenie diod, użyteczne w czasie spacerów po zmroku.
Paby jest wyposażony również w funkcję wirtualnego ogrodzenia (GEO fence), która polega na tym, że dostajemy powiadomienie gdy pies przekroczy określony przez nas obszar. Mogą skorzystać z niej np. osoby, które posiadają duży zamknięty teren, po którym może poruszać się pies. Może być również przydatna dla opiekunów psów pracujących lub dla innych, podobnych zastosowań.
„Aktywność” – monitor aktywności
Monitor liczy kroki psa (nie znaleźliśmy dokładnych informacji w jaki sposób mierzona jest aktywność) i podaje ich ilość oraz % realizacji proponowanej dziennej aktywności danego psa. Dla naszej jedenastoletniej Pandy (17 kg, normalna sylwetka) zaproponował 40 minut dziennie (2 razy po 20 minut). Najczęściej ilość ta była jednak przekroczona, pamiętajmy, że jest to tylko wskazówka czy punkt odniesienia, aktywność najlepiej dobierze sam opiekun czworonoga lub weterynarz w przypadku psów wymagających jego stałej kontroli.
W aplikacji podawane są też statystyki liczby kroków (w wybranym dniu, w bieżącym tygodniu oraz roku), liczba spalonych kalorii i czas, w którym pies odpoczywał w ciągu dnia. Monitor liczy kroki na podstawie ruchu, zatem nawet w czasie podróży samochodem, najlepiej więc wyłączyć na ten czas urządzenie jeśli zależy nam na rzetelnych pomiarach.
Paby GPS lokalizator i monitor aktywności – podsumowanie
Paby jak najbardziej spełnił nasze oczekiwania w stosunku do lokalizatora GPS, a nawet pozytywnie zaskoczył kilkoma użytecznymi funkcjami (m.in. nawigacja do miejsca, w którym znajduje się pies, świecenie przydatne w czasie spacerów po zmroku, monitor aktywności). Przetestowaliśmy go w górach i nad wodą oraz w czasie codziennych spacerów w mieście. Bardzo rzadko pojawiały się jakiekolwiek błędy lokalizacji (komunikat błędu widoczny na ekranie telefonu na drugim zdjęciu poniżej) i nie przeszkadzały w użytkowaniu Paby, trwały dosłownie chwilę. Bez problemu i bez rys urządzenie przetrwało też upadek czy zabawy nad wodą. Zdecydowanie możemy polecić je wszystkim szukającym dobrego lokalizatora GPS dla psa.
Plusy
- Dokładna lokalizacja w realnym czasie – czasami nawet do 2 metrów
- Działanie na mapach Google i wszystkie korzyści jakie płyną z tych map, np. zdjęcia satelitarne, nazwy obiektów i nawigacja
- Bezpłatna aplikacja w języku polskim
- Intuicyjna obsługa aplikacji i urządzenia
- Funkcja monitora aktywności – monitor jest dość prosty w porównaniu do Tractive® MOTION, jednak jest ciekawym uzupełnieniem lokalizatora
- Ułatwienie lokalizacji w postaci wysyłania do urządzenia polecenia aktywowania sygnałów dźwiękowych i świetlnych z aplikacji na smartfonie
- Dokładne informacje o stanie naładowania baterii i zasięgu urządzenia widoczne w aplikacji
- Funkcja lampki – można zdalnie włączyć diody na urządzeniu w czasie spacerów (np. po zmroku)
- Diody – sygnalizują również m.in. stan naładowania urządzenia
- Małe wymiary i niska waga, estetyczny wygląd – urządzenie jest dyskretne, nie zwraca nadmiernej uwagi
- Użyteczne opakowanie, które jest podróżną miską dla psa
- Wodoszczelność – nie trzeba odpinać urządzenia, gdy jesteśmy nad wodą
- Funkcja odtwarzania historii lokalizacji – włączamy odtwarzanie i widzimy nagranie z tego, jak przemieszczał się nasz pies w danym dniu (przydatne zwłaszcza, gdy linie ruchu na mapie nakładają się)
Minusy
- Jeden sposób płatności za abonament – konieczność podania numeru karty płatniczej
- Cena abonamentu od 11,3 zł za miesiąc – na rynku dostępne są lokalizatory o nawet dwukrotnie niższym abonamencie, aczkolwiek nie posiadają funkcji monitorowania aktywności,
- Krótki czas pracy – ok. 24 godzin
- Możliwa jest większa liczba psów w jednej aplikacji, jednak nie mogą one korzystać z jednego urządzenia za pomocą odrębnych profili. Szkoda, bo byłoby to przydatne w korzystaniu z funkcji monitora aktywności.
- Brak obroży w komplecie
Informacje od producenta
- Wymiary urządzenia: 5,85 x 3,23 x 1,74 cm
- Najlżejszy GPS na świecie: 31,6 gramów
- System LBS (Location Based Services), GPS i Wi-Fi umożliwia lokalizację z dokładnością do 10 metrów
- Wodoszczelność – norma IPX67
- Działa w ponad 70 krajach
Więcej informacji i instrukcję w języku polskim do pobrania znajdziecie w sklepie tutaj. Zapraszamy też do obejrzenia filmu (w języku angielskim).
Gdzie kupić?
Paby można kupić tutaj, płatność za abonament reguluje się za pośrednictwem aplikacji. Urządzenie dostępne jest w kilku wersjach kolorystycznych. W sklepie znajdziemy też inne ciekawe urządzenia GPS i monitorujące aktywność, w tym testowany wcześniej przez nas Tractive® MOTION.
Zobacz też:
- Tractive® Motion – monitor aktywności dla psa [RECENZJA]
- psiPARK.pl: CALMEAN Pet Tracker lokalizator GPS dla zwierząt
Zdjęcia ©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.
Tagi: gps dla psa
Aneta Jasińska
Bardzo ciekawy gadżet! Muszę przyznać, że wcześniej nie widziałam niczego podobnego! 🙂
Pingback: Beskidy z psem - pomysły gdzie na spacer z psem w Beskidach?🐾 🌲🌲🌲