Jak i gdzie zgłosić złe traktowanie psa? 3 narzędzia, które warto znać

Jak i gdzie zgłosić złe traktowanie psa?

5 grudnia uczestniczyliśmy w spotkaniu z asp. szt. Kamilą Siedlarz Jak interweniować w sprawach zwierząt? organizowanym przez Koło Naukowe Praw Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego.

Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powiadamiać odpowiednie służby gdy ma miejsce naruszenie przepisów i czego możemy oczekiwać od policjantów. Poznaliśmy narzędzia, które mogą być pomocne, gdy nie jest wymagana natychmiastowa interwencja i zgłoszenie telefoniczne najbliższej jednostce Policji. Poniżej przedstawiamy w skrócie 3 narzędzia, które warto znać.

Jak i gdzie zgłosić złe traktowanie psa?

1. Zielona Strefa oraz koordynatorzy ds. CITES 

Zielona Strefa to skrzynki e-mail przeznaczone do przekazywania – również anonimowo – informacji na temat  znęcania się nad zwierzętami. Zielona Strefa w Katowicach: http://katowice.slaska.policja.gov.pl/k14/prewencja/zielona-strefa/37294,Zielona-strefa.html.

2. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala na dodawanie zagrożeń wraz z zdjęciami, filmami i innymi załącznikami. Służby mają do 2 dni na przyjęcie zgłoszenia i 5 dni na weryfikację. Jego statut można śledzić bezpośrednio na mapie. Link do mapy: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

3. Aplikacja Moja Komenda

To przewodnik po polskich jednostkach Policji przygotowany przez MSWiA. Dostępne są tu adresy i dane kontaktowe najbliższych jednostek Policji oraz baza wszystkich dzielnicowych w Polsce. Aplikację można pobrać np. w Sklepie Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.altconnect.android.mk&hl=pl

Pamiętaj, jeśli jest wymagana natychmiastowa interwencja, skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji!

Zobacz też:

Zostawiam też informację o bezpłatnej pomocy Studenckiej Poradni Prawnej:


Zdjęcie główne: pixabay.com ©AjriszZona.pl. Artykuł stanowi własność AjriszZona.pl i jest chroniony prawami autorskimi.

.

Podziel się z innymi miłośnikami psów

9 Comments

 1. Pingback: Zostawianie psa pod sklepem w Katowicach - AjriszZona.pl

 2. Joanna

  Super! Każdy powinien przeczytać ten post, żeby wiedzieć, jak reagować w takich sytuacjach!

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Dziękuję! Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Reply
 3. Chudy

  A co zrobić gdy policja nie chce interweniować?

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Z jakiego powodu nie chce?
   Z doświadczenia wiem, że warto dopytywać o przebieg interwencji, samo pojedyncze zgłoszenie może nie wystarczyć.

   Reply
 4. polo

  Kiedyś zgłosiłam na policji .. to podali mój nr tel i mejla, adres . potem problemy do rękoczynów . Ostatnio widziałem tragedię trzech psów na tym samym łańcuchu . bez budy od 3 lat . wykopane nory !!Sierść skołduniona do ziemi . Gdzie zgłosić , bo właściciel psów dojdzie do mnie .

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   To gdzie zgłosić opisałam w powyższym artykule. Również zgłoszenie telefoniczne może być anonimowe, nie trzeba podawać swoich danych osobowych.

   Reply
 5. Mariusz

  Smutne to wszystko. Człowiek bierze zwierzę do siebie tylko po to żeby je źle traktować. Dobrze że chociaż są takie artykuły jak te żeby wiedzieć gdzie zadzwonić w razie takiej sytuacji.

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   To prawda, że jest to smutne.

   A mnie Mariuszu smuci też fakt, że netproo wykorzystuje ten temat i mój blog do linkowania, a patrząc na dopasowanie tematyczne to dość nieumiejętnie.
   T.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.