Jak zrobić zabawkę węchową dla psa?

Jak zrobić zabawkę węchową dla psa?

Zabawkę węchową dla psa można łatwo i szybko przygotować samemu w domu. Wystarczy pudełko, plastikowe piłki i smakołyki. Poniżej znajdziesz instrukcję, według której w kilka chwil zrobiliśmy zabawkę dla Richiego oraz kilka pomysłów na jej modyfikacje.

Zabawy węchowe dostarczają psu stymulacji umysłowej, której potrzebuje. Zabawka węchowa dla psa jest wspaniałym urozmaiceniem codziennej aktywności, również w dni, kiedy mniej czasu możemy poświęcić na spacer czy ćwiczenia. Krótka zabawa węchowa pozwala psu rozładować energię i potrafi zmęczyć go bardziej niż spacer!

Spis treści:
Jak zrobić zabawkę węchową dla psa w prostych 3 krokach
Inne pomysły na zabawkę węchową dla psa
Zabawy węchowe dla psa – korzyści

Jak zrobić zabawkę węchową dla psa w 3 prostych krokach

1. Przygotuj plastikowe piłki, takie jak do basenu dla dzieci.

Można kupić je na wagę w hipermarketach w cenie ok. 7 zł za 100 g. W moim pudełku zmieściło się 130 g piłek i była to ilość idealna dla małego psa.

1. Przygotuj puste kartonowe pudełko, np. po butach.

Jeżeli chcesz wykorzystać jedno pudełko wiele razy, warto wyłożyć dno papierem lub folią (smakołyki zostawiają tłuste plamy jak widać na zdjęciu). Włóż plastikowe piłki do środka i pudełko postaw przy ścianie lub unieruchom w inny sposób, aby nie przesuwało się w czasie zabawy. Można też użyć cięższą miskę.

3. Wrzuć smakołyki do pudełka wypełnionego kulkami.

Dobrze sprawdzą się małe, suche i mocno pachnące smakołyki lub sucha karma, którą pies je na co dzień. Zabawka gotowa! Zawołaj psa i powiedz „szukaj” gdy zacznie węszyć za smakołykami.

zabawy węchowe dla psa
Zabawka węchowa dla psa z pudełka i piłek do basenu

Inne pomysły na zabawkę węchową dla psa

Opisaną zabawkę węchową dla psa można modyfikować w zależności od dostępnych rzeczy, które mamy w domu, np.:

 • zamiast piłeczek można wykorzystać papier zgnieciony w kulki,
 • zamiast pudełka można wykorzystać blachę do pieczenia muffinek (na zdjęciu poniżej),
 • smakołyki można chować pod kubkami, w kartonowej tubie z wyciętymi dziurkami, w dłoniach i innych miejscach.
Zabawka węchowa dla psa
Zabawka węchowa dla psa z blachy do muffinek i piłek do basenu

Ostatnio modne stały się również maty węchowe, których wykonanie zajmuje znacznie więcej czasu (w internecie jest dostępnych wiele poradników, jak zrobić własną matę węchową).

Zabawy węchowe dla psa – korzyści

Węch jest najlepiej rozwiniętym zmysłem psa i daje dużo możliwości wspólnej zabawy. Zabawy węchowe pozwalają rozładować nadmiar energii. Dostarczają pracy umysłowej, która często jest dla psa ważniejsza niż zwykłe „wybieganie się” na spacerze. Szukanie i węszenie daje ujście naturalnym instynktom naszego czworonoga. Richie bardzo szybko nauczył się wyszukiwać smakołyków i był zachwycony zabawą!

Przeczytaj też na psiPARK.pl: 10 pomysłów na zabawę z psem w domu


Zobacz też:


Autor: www.AjriszZona.pl | Data publikacji: 2 maja 2017 r. | Aktualizacja: 25 września 2019 r.| Zdjęcie główne: pixabay.com | Zdjęcia w artykule: AjriszZona.pl

©AjriszZona.pl. Artykuł stanowi własność AjriszZona.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Wykorzystywanie artykułu w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.

.

Podziel się z innymi miłośnikami psów

3 Comments

 1. Patka

  fajna sprawa z taką zabawką, wiele osób zapomina o stymulacji ,,intelektualnej” pieska, zabierają go na spacerki, dbają o futerko u psiego fryzjera, rzucają piłeczki do aportu, a przecież pies wymaga większego zainteresowania i bardziej skomplikowanych zabaw, można też takie smakołyki chować w różnych miejscach domu i kazać pieskowi szukać 🙂

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Szukanie zabawek schowanych w domu to jedna z ulubionych zabaw Ajrisz!

   Reply
 2. Tymon

  Taka zabawa to doskonały wstęp do nose work. Warto poczytać na ten temat. My z naszym psiakiem usłyszeliśmy o tym podczas (reklama do wiadomości redakcji) i postanowiliśmy spróbować – teraz jest to nasza ulubiona aktywność podczas spacerów! Polecam!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.