Jak zrobić zabawkę węchową dla psa?

Jak zrobić zabawkę węchową dla psa?

Zabawkę węchową dla psa można łatwo i szybko przygotować samemu w domu. Wystarczy pudełko, plastikowe piłki i smakołyki. Poniżej znajdziecie instrukcję, według której w niecałą minutę zrobiłam zabawkę dla Richiego.

Zabawy węchowe dostarczają psu stymulacji umysłowej, której potrzebuje. Zabawka węchowa dla psa jest wspaniałym urozmaiceniem codziennej aktywności, również w dni, kiedy mniej czasu możemy poświęcić na spacer czy ćwiczenia. Krótka zabawa węchowa pozwala psu rozładować energię i potrafi zmęczyć go bardziej niż spacer!

1. Przygotuj plastikowe piłki, takie jak do basenu dla dzieci.

Można kupić je na wagę w hipermarketach w cenie ok. 7 zł za 100 g. W moim pudełku zmieściło się 130 g piłek i była to ilość idealna dla małego psa.

zabawy węchowe dla psa

1. Przygotuj puste kartonowe pudełko, np. po butach

Jeżeli chcesz wykorzystać jedno pudełko wiele razy, warto wyłożyć dno papierem lub folią (smakołyki zostawiają tłuste plamy jak widać na zdjęciu). Włóż plastikowe piłki do środka i pudełko postaw przy ścianie lub unieruchom w inny sposób, aby nie przesuwało się w czasie zabawy. Można też użyć cięższą miskę.

zabawy węchowe dla psa

3. Wrzuć smakołyki do pudełka wypełnionego kulkami.

Dobrze sprawdzą się małe, suche i mocno pachnące smakołyki. Dla Richiego przygotowałam suchą karmę, którą je na co dzień. Zabawka gotowa! Zawołaj psa i powiedz „szukaj” gdy zacznie węszyć za smakołykami.

zabawy węchowe dla psa

Do zrobienia zabawki węchowej dla psa zamiast piłeczek można wykorzystać papier zgnieciony w kulki. Smakołyki można chować pod kubkami, w kartonowej tubie z wyciętymi dziurkami, w dłoniach i innych miejscach. Ostatnio modne stały się również maty węchowe, jednak ich wykonanie zajmuje znacznie więcej czasu.

Zabawy węchowe dla psa – korzyści

Węch jest najlepiej rozwiniętym zmysłem psa i daje dużo możliwości wspólnej zabawy. Zabawy węchowe pozwalają rozładować nadmiar energii. Dostarczają pracy umysłowej, która często jest dla psa ważniejsza niż zwykłe „wybieganie się” na spacerze. Szukanie i węszenie daje ujście naturalnym instynktom naszego czworonoga. Richie bardzo szybko nauczył się wyszukiwać smakołyków i był zachwycony zabawą!

Przeczytaj też na psiPARK.pl: 10 pomysłów na zabawę z psem w domu


Zobacz też:


Autor: www.AjriszZona.pl | Data publikacji: 2 maja 2017 r. | Zdjęcie główne: pixabay.com

©AjriszZona.pl. Artykuł stanowi własność AjriszZona.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Wykorzystywanie artykułu w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.

.

Podziel się z innymi miłośnikami psów

2 Comments

 1. Patka

  fajna sprawa z taką zabawką, wiele osób zapomina o stymulacji ,,intelektualnej” pieska, zabierają go na spacerki, dbają o futerko u psiego fryzjera, rzucają piłeczki do aportu, a przecież pies wymaga większego zainteresowania i bardziej skomplikowanych zabaw, można też takie smakołyki chować w różnych miejscach domu i kazać pieskowi szukać 🙂

  Reply
  1. AjriszZona.pl

   Szukanie zabawek schowanych w domu to jedna z ulubionych zabaw Ajrisz!

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.