Spacery z psem w Paprocanach

Spacery z psem w Paprocanach

Na spacer z psem polecam malowniczą trasę dookoła Jeziora Paprocańskiego w dzielnicy Tychów – Paprocany. Jej długość wynosi ok. 8 km. Jezioro ma słabo rozwiniętą linię brzegową i jest otoczone lasami – leśnym pasem ochronnym GOP.

Trasę można podzielić na dwie części: promenadę oraz ścieżki utwardzane w części zalesionej. Promenadę obejmującą drewniane trasy tuż nad brzegiem jeziora oddano do użytku w 2014 roku, wyremontowano również utwardzaną trasę rowerowo-spacerową.

Spacery z psem w Paprocanach – trasy i atrakcje

Przy promenadzie odnajdziemy wiele atrakcji, i tak w okresie letnim prócz dużej lodziarni w kształcie łodzi czy mobilnych kawiarenek odnajdziemy tu spacerowe pomosty unoszące się na wodzie, prowadzące do pływającej platformy, z której można podziwiać  powierzchnię jeziora.

Pomosty zbudowane są z desek i falują zgodnie z falowaniem jeziora, natomiast poręcz posiadają jedynie z jednej strony – zalecamy dużą ostrożność jeżeli zdecydujemy się wejść na nie z psem, a na pewno zrezygnowanie, jeżeli przejście takie stresuje naszego psa. Nieopodal znajduje się piaszczysta plaża oraz przystań wypożyczająca rowerki wodne.

Niewiele dalej znajduje się drewniana promenada, biegnąca równolegle do utwardzanej ścieżki spacerowej, gdzie można odpocząć w zawieszonych nad powierzchnią wody linowych hamakach widocznych w galerii poniżej (nie dla zwierząt), nieopodal skorzystać z siłowni na wolnym powietrzu, a spacerując dalej natknąć się na niewielkie przystanie wykorzystywane przez okoliczne kluby wodniaków.

Utwardzana ścieżka spacerowa prowadzi wokół całego jeziora i dla psa lubiącego dłuższe spacery będzie idealną propozycją na aktywne spędzenie czasu. Leśne otoczenie, bliskość jeziora oraz porozrzucane małe przystanie wodne pozwolą zrelaksować się i odpocząć od miejskiego zgiełku. Podczas spacerów należy jednak zwrócić uwagę na licznych rowerzystów, którzy korzystają z tej samej ścieżki, a na której nie ma wyznaczonych osobnych pasów ruchu, w przeciwieństwie do najbardziej popularnej promenady.

Obok drogi na południowym brzegu znajduje się zabytkowy XIX-wieczny pałac myśliwski w Promnicach, po drodze znajdziemy też inne punkty, w których np. napijemy się kawy.  Na piaszczystą plażę przy ośrodku wypoczynkowym można wejść z psem. Niedaleko ośrodka znajduje się również bezpłatny parking.

Jezioro Paprocańskie to zbiornik wodny położony w południowo-zachodniej części Tychów. Jest zbiornikiem sztucznym powstałym dla potrzeb Huty Paprockiej. Długość zbiornika to ok. 2 km, natomiast szerokość w najszerszym miejscu wynosi ok. 0,5 km.

Warto wiedzieć:  Podczas wizyty w Tychach polecam również odwiedzić Psi Park w Tychach

Spacery z psem w Paprocanach – dojazd i parkowanie

Dojazd nad jezioro jest prosty i sam parking znajduje się niedaleko zjazdu z DK1. Z trasy najlepiej zjechać zjazdem na wysokości stacji paliw Shell i salonu samochodów Volkswagen znajdujących się po drugiej jej stronie. Znajdziemy się wtedy na ulicy Sikorskiego, przebiegającej bezpośrednio przy jeziorze. Polecamy kierować się na hotel Piramida, przy którym znajdziemy bezpłatny miejski parking oraz wejście bezpośrednio na promenadę nad jeziorem.

Paprocany z psem – galeria zdjęć

Spacery z psem w Paprocanach

Spacery z psem w Paprocanach

Spacery z psem w Paprocanach

Spacery z psem w Paprocanach

Spacery z psem w Paprocanach

Spacery z psem w Paprocanach

Spacery z psem w Paprocanach

Spacery z psem w Paprocanach

Zobacz też:


Zdjęcia ©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.


 

Podziel się z innymi miłośnikami psów

1 Comment

  1. Sandra i Kuba

    Zdecydowanie, super miejsce na spacery w Tychach

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.